Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selanik'teki "Atatürk Evi" restore edildi

Giriş Tarihi: 13.8.2013

Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev Kültür Bakanlığı'nca restore edilip 60 yıl sonra yeniden açıldı. Atatürk'ün silikon heykelinin de bulunduğu evde ziyaretçiler tarihe yolculuk yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev için yürüttüğü restorasyon çalışmalarını tamamladı. 60 yıl sonra yeniden düzenlenerek 16 Ağustos'ta ziyarete açılacak olan tarihi ev, çağdaş bir müze görünümüne kavuşturuldu. Ziyaretçileri, silikondan yapılan Atatürk heykelinin karşıladığı evde, yaşamına ait kesitler güçlü görseller, arşivlerden elde edilen bilgiler ışığında hazırlanan panolar ve belgesel filmler bekliyor. Türk tarihinin önemli mirasları arasında yer alan ve 10 Kasım 1953'te 'Atatürk Evi' olarak Selanik'te ziyarete açılan yapı, 60 yıl sonra yeniden düzenlenerek ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın 2010'da başlattığı çalışma 3 yılda tamamlandı ve evin resmi açılışı cuma günü gerçekleştirilecek. Üç kattan oluşan binanın zemin katındaki "Atatürk ve Çocuk Odası" ile başlanılan tarihi yolculukta, uğranılan her oda Atatürk'ün yaşamını ziyaretçilere aktarıyor. Binanın üst katlarındaki sofalarda evin eski teşhir düzenini gösteren maketler sergilenirken birinci katta 'Selanik Odası', 'Manastır Odası', ikinci katta 'İstanbul Odası' ve 'Ankara Odası' yer alıyor.

SİLİKON ATATÜRK HEYKELİ
Atatürk'ün hayatını anlatan ve hayatının geçtiği şehirleri tanıtan bilgi panolarına yer verilen mekanın ikinci katındaki 'Ankara Odası'nda ise ziyaretçiler Atatürk'ü koltuğa oturmuş şekilde canlandıran silikondan yapılmış heykeli bulunuyor. Atatürk'ün yaşamına ait panolar ve belgesel filmlerle ziyaretçilere sunuluyor.

143 YILLIK MİLLİ TARİH
Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfı'nca 1870'de yaptırılan evi Ali Rıza Efendi, Ata'nın doğumundan birkaç yıl önce kiraladı. Atatürk bu evin ikinci katında doğdu. Aile, Ali Rıza Efendi'nin 1888'de vefatına kadar aile bu evde yaşadı. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Selanik'te görev yapan Atatürk, annesi ve kız kardeşiyle birlikte yine burada kaldı. 1912'de Ata'nın annesi ve kız kardeşi evi terk edip İstanbul'a geldi. Yunan hükümetine bırakılan ev Atatürk'e hediye edilmek üzere Selanik Belediyesi tarafından satın alındı ve anahtarları 19 Şubat 1937'de Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu'na teslim edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selanik'teki "Atatürk Evi" restore edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN