Gül'den Türkmen hassasiyeti

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Tarabya Köşkü'nde, Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kemal Beyatlı ve beraberindeki heyeti kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak'ın üç kurucu unsurundan biri olan Türkmenlerin, ülkenin çimentosu işlevini gördüğünü belirterek, Türkmenlere yönelik terör saldırıları, sindirme operasyonları ve demografik yapıyı değiştirmeye yönelik eylemleri kabul edilemez bulduğunu söyledi. Basına kapalı olarak gerçekleşen kabulde, Beyatlı Irak'ta yaşayan Türkmenlerin sıkıntıları ve maruz kaldıkları terör eylemleri hakkında Gül'e bilgi verdi. Irak'a 2003 yılında yapılan dış askeri müdahalenin üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen ülkede huzur ve istikrarın hala sağlanamadığına dikkat çeken Gül bu süreçte en fazla zarar gören toplumun Türkmen'ler olduğunu belirtti. Irak'ın üç kurucu unsurundan biri olan Türkmenlerin Irak'ın birlik, beraberlik ve huzurunun teminatı olduklarını kaydeden Gül, Irak'ta Türkmenlere yönelik terör saldırıları, sindirme operasyonları ve demografik yapıyı değiştirmeye matuf eylemlerin ise kabul edilemez bulduğunu söyledi. Türkiye'nin, Irak halkının tüm unsurlarını kucakladığını hatırlatan Gül, ülkede yapılan son mahalli seçimler öncesinden itibaren, Kerkük'ün güneyindeki Türkmen beldesi Tuzhurmatu'da yaşayan Türkmenlerin bombalı saldırıların hedefi haline geldiğini belirtti. Gül, başta Irak güvenlik güçleri olmak üzere, ilgili tüm taraflara Türkmenlerin güvenliğini sağlamaları çağrısında bulundu.

FOTOĞRAF MERAKI
Köşk'ün resmi internet sitesinde "Günün fotoğrafı" bölümünde ilginç bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafa merakı ile bilinen Abdullah Gül'ün, Köşk envanterindeki 1963 model Polaroid 250 fotoğraf makinesinin çalışır durumda olduğunu öğrenince görmek istediği öğrenildi. Makineyi inceleyen Gül, Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Koray Ertaş'ın fotoğrafını çekerken görüntülendi.

TÜRK KONSEYİ TOPLANIYOR
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyesi Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye, somut işbirliğinin gelişmesinde büyük önem taşıyan ulaştırma alanında atılabilecek adımları görüşmek üzere bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, zirve toplantısına katılmak ve çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere bugün Azerbaycan'a gidecek. Türk Konseyi'nin 3'üncü Zirvesi, 15-16 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den Türkmen hassasiyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN