Dışişleri'nden flaş açıklama

Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı yazılı açıklamada Kahire'nin Ramses meydanında bulunan Fatih Camii'nde, aralarında bir Türk gazetecinin de yer aldığı yaklaşık 500 kişilik bir grubun güvenlik güçlerince kuşatma altında tutulmasını endişeyle takip ettiklerini duyurdu.

Giriş Tarihi: 17.8.2013 14:35 Güncelleme Tarihi: 17.8.2013 17:02
Dışişleri Bakanlığı, Fetih Camii'nde bulunan Türk vatandaşının emniyet içinde salimen camiden ayrılmasının Mısır yönetiminin sorumluluğunda bulunduğunu hatırlattı.

Camide bulunan ve Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında durumuyla ilgili uyarıda bulunduğu Metin Turan son olarak saat 14.40 sularında Fetih Camii içinden "Son dakika Cami dışında silah sesleri geliyor ortalık karışıyor Cami önünde Allahu Ekber sesleri" biçiminde bir tweet attı.

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da Fatih Camiinde kuşatma altında tutulan göstericiler hakkında bir açıklama yaptı. Kahire'nin Ramses meydanında bulunan Fatih Camiinde aralarında bir Türk gazetecinin de yer aldığı yaklaşık 500 kişilik bir grubun güvenlik güçlerince kuşatma altında tutulmasının endişeyle takip edildiğini belirten Bakanlık, "İnsan hayatına, kişi onuruna ve kutsal mekanlara saygı gösterilmesi en temel insanî, dinî ve kültürel değerlerden olup, Mısır makamlarının sözkonusu değerlerle bağdaşmayacak eylemlerden kaçınmaları beklenmektedir. Fatih Camiinde bulunan Mısırlı kardeşlerimizin ve vatandaşımızın emniyet içinde salimen camiden ayrılmalarının sağlanması Mısır yönetiminin sorumluluğundadır" dedi.

Türkiye'nin Fatih Camii'ndeki kuşatmanın kan dökülmeden ve insan haklarına saygı temelinde biran evvel sonlandırılması çağrısında bulunduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı, "Bu konuda uluslararası örgütlerin ve uluslararası toplumun da devreye girmesini bekliyoruz" açıklaması yaptı.

OLAY

Cuma akşamında bu yana Kahire'deki El Fetih Camii'nde bulunan ve polis ateşi dahil çok zor koşullar altında bekleyen göstericilere Mısır güvenlik güçleri müdahale etmişti. Gaz bombalarıyla müdahale edilen Camide TRT muhabiri Metin Turan da mahsur kalmıştı. Turan, Türk basınında telefonla temas kurduğu meslektaşlarına Camii'nin etrafından sadece polis, zırhlı araçlar ve keskin nişancılarla değil "paramiliter" Baltacı takımı mensuplarınca da çevrildiğini, mekandan çıkabilmenin mümkün olmadığını bildirmişti. Metin Turan Cami içinde görüntü alırken birden kapıların kapandığını, iş için geldiği camide kapalı kaldığını belirtti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına konu olan Türk Vatandaşı ve TRT Muhabiri Metin Turan içinde mahsur kaldığı Fetih Camii'nden saat 14.40 sularında ""Son dakika Cami dışında silah sesleri geliyor ortalık karışıyor Cami önünde Allahu Ekber sesleri" tweetini attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN