Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye iftihar etmeli'

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin Mısır'daki gelişmelerle ilgili soruları üzerine Türkiye'nin iftihar etmesi gerektiğini söyledi. Arınç, "Mısır'da bu darbe vuku bulduğu zaman açıkça adını koyan ve darbe rejimini eleştiren, kınayan sadece Türkiye oldu" dedi. Mısır'da vahşetin, katliamın yaşandığını vurgulayan Arınç, şunları söyledi:
İnsanlar hedef gösterildi, bazen keskin nişancılar, kimi zaman "baltacı" denilen silahlı güçler, çoğu zaman da rejime bağlı askerler ile polislerin hedef aldığı kişiler hayatlarını kaybetti. Bu acı olaya karşı hiç kimsenin duyarsız kalamaz.
Esasen Türkiye şununla iftihar etmeli; Mısır'da bu darbe vuku bulduğu zaman açıkça adını koyan ve darbe rejimini eleştiren, kınayan sadece Türkiye oldu. Ne ABD ne Avrupa Birliği ne Körfez ülkeleri ne de Ortadoğu'dan hiçbirisi bu kadar yüksek sesle adını tam koyarak, bu işin darbe olduğunu söyleyemediler.
Türkiye bu konuda çok iyi bir imtihan verdi, bunu bütün dünya biliyor. Şimdi yaşanan vahşet karşısında uzaktan yakından bazı sözleri duyuyoruz ama bunlar meseleyi çözmüyor. Eğer bundan bir iki ay öncesinde başlayan bu olaya, 'Bu, demokrasiye karşı bir darbedir, bu darbeyi telin ediyoruz' demiş olsalardı bu gruplar bu cesareti kesinlikle bulamazlardı.
El-Feth Camisi'ndeki kişiler arasında TRT Türk Muhabiri Metin Turan ile TRT Arapça'nın Arap asıllı bir muhabiri dahil yaklaşık 10 gazeteci var. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), önceki gün bir bildiri yayınlayarak Mısır'a gitmeyi planlayan gazetecilerin dikkatini çekti. Bu bildiriyle gazetecilere, "Güvenli değildir, tedbirinizi alın, hatta gitmeyin" diye uyarı yapıldı. Oradaki muhabirlerimiz tabii bu talimatın dışında kaldılar. Görev icabı orada bulunuyorlardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye iftihar etmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN