Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"CHP ve onun gibi 'gezizekalı'lara rağmen..."

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul'un olimpiyat oyunlarını düzenlemeyi hak ettiğini belirterek, "Biz CHP ve onun gibi 'gezizekalı' bazı çevrelerin bütün çarpıtma çabalarına rağmen Türkiye'yi karalama, Türkiye'nin uluslararası imajını zedeleme çabalarına rağmen olimpiyatların doğru kararı vererek 2020 yılında İstanbul'da gerçekleşeceğine yürekten inanıyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 20.8.2013 17:21
İsveç'in Ankara Büyükelçisi Hakan Akesson'un veda ziyaretinde bulunduğu Bakan Bağış, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bağış'a, 2020 yılında olimpiyatları düzenlemek için aday olan İstanbul'a bu organizasyonun verilmemesi durumunda sorumlusunun Gezi Parkı eylemcileri olacağı yönündeki sözlerinin CHP tarafından eleştirilmesi soruldu.

Bağış, CHP'li vekillerin içine düştüğü durumun acizliklerini gösterdiğini belirterek, "Daha evvel medyada dikkat çekebilmek için TOMA'ların önünde yoga yapanlar bugün olimpiyat konusunda bizimle laf ebeliğine girerek bir yerlere varabileceklerini zannediyorlar. Çok şükür o dilini uzatanlara CHP'li milletvekilleri grup başkanlık seçimlerinde gerekli mesajı zaten verdiler. Ben kendilerine başka kapıya gitmelerin tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Bugüne kadar olimpiyatların İstanbul'da gerçekleşmemiş olmasının İstanbul'un değil olimpiyatların kaybı olduğuna işaret eden Bağış, "Olimpiyatların sembolü olan iç içe geçmiş beş halka dünyanın beş kıtasını temsil ediyor" dedi. Bağış, şöyle devam etti:

"Ama olimpiyatlar bugüne kadar hiçbir zaman iki kıta üzerine kurulu olan tek dünya şehrinde gerçekleşmedi. Dünyada içinden nehir geçen çok şehir vardır ama içinden deniz geçen tek şehir olan İstanbul'da gerçekleşmedi. Olimpiyatlar birçok ülkenin başkentinde hatta imparatorluğun başkentinde gerçekleşmiştir ama üç farklı imparatorluğa başkentlik yapmış Avrupa'nın kültürünü şekillendiren Roma İmparatorluğu'nun da Bizans İmparatorluğu'nun da başkenti olduktan sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olabilmiş İstanbul'da, hele hele 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olduktan sonra 2012 yılında Avrupa Spor Başkenti olan İstanbul'da gerçekleşmemiş olması olimpiyatların eksikliğidir."

"Gezizekalı çevrelere rağmen olimpiyatlar İstanbul'da gerçekleşecek"

Olimpiyatların İstanbul'da düzenleneceğine inandıklarını ifade eden Bağış, şunları kaydetti:

"Biz CHP ve onun gibi 'gezizekalı' bazı çevrelerin bütün çarpıtma çabalarına rağmen Türkiye'yi karalama, Türkiye'nin uluslararası imajını zedeleme çabalarına rağmen olimpiyatların doğru kararı vererek 2020 yılında İstanbul'da gerçekleşeceğine yürekten inanıyoruz. Bu İstanbul'un hak ettiği bir şeydir ama hepsinden önemlisi olimpiyat ruhunun yeniden canlanabilmesi için olimpiyat organizasyonunun ihtiyaç duyduğu bir yaklaşım tarzıdır. O yüzden Sayın Başbakanımızın Buenos Aires'te yapacağı temaslar çerçevesinde ben bu zihniyete rağmen İstanbul'un 2020 yılında bu sıfatı kazanacağına ve olimpiyat tarihinin en görkemli etkinliğine ev sahipliği yapacağına yürekten inanıyorum. "

Bildt'e teşekkür

Bağış, İsveç Büyükelçisi Akesson ile görüşmesi hakkında konuşurken de İsveç'in AB müzakerelerinde Türkiye'nin kendisini en yakın hissettiği ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Bağış, "İsveç'in Dışişleri Bakanı Sayın Carl Bildt de benim şahsi bir dostum olarak özellikle son dönemde Suriye ve Mısır'da akan kanın durdurulması için en çok sesini yükselten siyasilerden bir tanesi olarak hepimizin gönlünde ayrı bir yer kazandı. Sayın Büyükelçinin şahsında Dışişleri Bakanlarının bu dik ve cesur duruşundan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Bağış, Büyükelçi Akesson'a da ayrıca teşekkürlerini ileterek, "Her ne kadar kendisi ülkemizden ayrılsa da her zaman kapılarımızın kendisine açık olacağını özellikle vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

Akesson'un Bodrum'da bir ev aldığını da dile getiren Bağış, "Kendisi sık sık Türkiye'ye, Bodrum'daki evine de gelecek. Bu da artık Avrupa'nın büyükelçilerinin, karar mercilerinin Türkiye'ye olan yaklaşımının, güveninin bir göstergesidir" ifadesini kullandı.

Büyükelçi Akesson da iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin mükemmel olduğuna işaret ederek, İsveç'in Türkiye'nin AB üyeliği için çalıştığını söyledi. Akesson, İsveç'in en çok turisti Türkiye'ye gönderdiğini belirterek, dış politikada da temasların çok sık olduğunu, Suriye ve Mısır gibi konularda ortak endişelerin bulunduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"CHP ve onun gibi 'gezizekalı'lara rağmen..."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN