Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbeyi destekleyen ülke

Başbakan Erdoğan, Mısır'daki darbeyle ilgili olarak İsrail'i suçladı.

Giriş Tarihi: 20.8.2013 12:50 Güncelleme Tarihi: 20.8.2013 17:57
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de darbe girişimleri ve demokrasi dışı uygulamaları hatırlatarak, "İşte şu anda Batı'nın demokrasi sandık değildir veya demokrasi sadece sandık değildir mantığı o zaman da işlendi ve şimdi bunu yine işlemek isteyenler var. Ama biz diyoruz ki demokrasinin yolu sandıktan geçer, sandık milli iradenin ta kendisidir. Şu anda işte Mısır'da uygulanan da budur. Mısır'da ne diyorlar 'demokrasi sandık değildir', arkasında neresi var, İsrail var" dedi.

Batı'nın şu anda "demokrasi sadece sandık değildir" mantığının o zaman da Türkiye'de işlendiğini aktaran Erdoğan, "Şimdi bunu yine işlemek isteyenler var, ama biz diyoruz ki demokrasinin yolu sandıktan geçer, sandık milli iradenin ta kendisidir" diye konuştu.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda Mısır'da uygulanan budur. Mısır'da ne diyorlar: Demokrasi, sandık değildir. Arkasında neseresi var, İsrail var. Çünkü İsrail, elimizde
belgesi var, 2011 seçimleri öncesinde Fransa'da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanıyla, Fransa'dan bir entellektüel, o da Yahudi, aynen şu ifadeyi kullanıyorlar: Mısır'da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamacaktır, çünkü demokrasi sandık değildir. Aynı uygulama o. O zaman Batı demokraside bir defa tanımı yakalaması lazım, öğrenmesi lazım. Eğer bu yakalanamazsa bu öğrenilemezse demokrasinin tanımındaki bu çelişkiler, bu çatışmalar dünyayı bir başka yere doğru taşıyacaktır. Otokratik rejimlere doğru taşıyacaktır. Bizim endişemiz budur. Eğer halkın egemen olduğu bir dünya istiyorsak o dünya halkın iradesinin tecelli ettiği sandıklara saygı göstermektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeyi destekleyen ülke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN