MGK toplantısı sona erdi

Kuvvet komutanlarının emekliye ayrılacak olmaları nedeniyle son kez katıldıkları Milli Güvenlik Kurulu'nun ağustos ayı olağan toplantısı sona erdi.

Giriş Tarihi: 21.8.2013 18:26 Güncelleme Tarihi: 21.8.2013 18:51

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen toplantı, yaklaşık 3,5 saat sürdü.

MGK bildirisinde, toplantıda, Mısır'daki askeri darbe ve sonrasındaki gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, "Barışçı gösterilere karşı yapılan ve can kayıplarına neden olan müdahaleler kınanmıştır. Ülkede bir an önce barış ve huzur ortamının sağlanması ve kesintiye uğratılan demokratik sisteme dönüş için çağrıda bulunulmuş, yaşanan sorunların bölgemize yönelik muhtemel olumsuz etkilerinden duyulan derin üzüntü ve kaygı ifade edilmiştir" ifadesine yer verildi.

Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde, Suriye rejim güçlerince bu sabah Şam'ın çeşitli semtlerine kimyasal silah kullanma suretiyle yapıldığı değerlendirilen saldırılarda yüzlerce masum sivilin katledilmesi şiddetle kınanarak, "Rejimin kendi halkına karşı her türlü hukuki ve insani değerleri hiçe sayarak uygulamakta olduğu şiddet karşısında BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumun bir an evvel harekete geçmesi gerekliliği vurgulanmıştır" denildi.

MGK toplantısında, Türkiye'nin güney sınırındaki güvenlik sorunları ve huzursuzluklara neden olan kaçakçılık faaliyetlerinin ele alındığı, bu konudaki
önlemlerin gözden geçirildiği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MGK toplantısı sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN