Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül: Çıkmazdan çıkışın yolu var

Giriş Tarihi: 21.8.2013

Mısır'daki seçimleri hatırlatan Gül, "Böyle bir ülke uzun süre demokrasi dışı tutulamaz" dedi. Can kayıplarının önlenmesi gerektiğini belirten Gül "Bu çıkmazdan çıkmanın yolu var" ifadesini kullandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'da yaşananlarla ilgili İslam dünyasının bir ayrışmaya gittiğini savundu. Gül, Mısır'daki olaylara yeterince tepki gösterilmediği için eleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun tutumuna yönelik "Üzülerek ifade etmek isterim ki İslam dünyası Mısır konusunda çok derin bir ayrışma içerisine girmiştir. Bunu öncelikle görmek gerekir, bu çok üzüntü vericidir" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında Mısır'da yaşanan olaylara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Gül, "Bir can kaybı daha olmasın diye neler yapılır, şu anda herkesin bu seferberlik içine girmesi gerekir. Şu da bir gerçek ki, Mısır bir kere demokrasiyi tanımıştır. Uzun bir otoriter yönetimden sonra çok partili bir siteme geçmiştir, seçimler yapılmıştır, insanlar oy vermiştir. Böyle bir ülkeyi uzun süre demokrasi dışı tutamazsınız" diye konuştu.

EN KISA SÜREDE SEÇİM
Gül, Mısır'da bir an önce serbest seçimlerin yapılması gerektiğini vurgulayarak, olayların devam etmesi halinde kontrolün elden çıkacağı konusunda da uyarıda bulundu. Gül "Yapılması gereken şey çok süratli bir şekilde herkesin, hiç kimsenin dışlanmadan tekrar seçimlere girebileceği bir ortamı kısa süre içeresinde sağlayıp Mısır halkının özgür iradesiyle temsilcilerinin seçilmesini temin etmek ve Mısır'daki kanlı ortamı sona erdirmek. Bu tutuklamalar, bunları hemen sona erdirmek, bu çıkmazdan çıkmanın yolu olduğu kanatindeyim. Bu kadar dünyaya açık olan bir ülkede bunların yaşanması gerçekten çok acı vermektedir" dedi.

SLOVAKLARA VİZE KALKTI
Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısı sırasında Slovakya'ya vize muafiyeti uygulanacağını da açıkladı. Gül, "Dolayısıyla artık Slovak vatandaşlar da Türkiye'de vize muafiyetine tabi olacaklardır. Ümit ediyoruz ki Slovakya da Türk vatandaşları için özellikle iş adamları, bilim adamları, sporcular, öğrenciler için her türlü kolaylaştırıcı adımı atacaktır" dedi.

GOLF ARABASIYLA GEZDİRDİ
Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Gasparoviç'i, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı. Karşılamada iki cumhurbaşkanının eşleri de hazır bulundu. Abdullah- Hayrünnisa Gül çifti konuklarıyla birlikte Köşk girişinde objektiflere poz verdi. Hayrünnisa Gül, konuğu Silvia Gasparoviçova'yı kendi kullandığı golf arabasıyla Çankaya Köşkü'nün bahçesinde gezdirdi. Bu arada Köşk'te konuk cumharbaşkanının beklendiği sırada Tören Kıtası'nda bulunan iki asker sıcaktan fenalaştı. Askerlere ilk müdahaleyi arkadaşları yaparken hemen yedeklerden iki yeni asker tören için görevlendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Çıkmazdan çıkışın yolu var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN