Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hükümetin politikalarını eleştirmek için gelmedik'

Giriş Tarihi: 22.8.2013

Kılıçdaroğlu'nun Irak Başbakanı Maliki ile görüşmesine ilişkin açıklama yapan Loğoğlu, "İki ülke ilişkileri rahatlayacak" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile görüştü. Basına kapalı bir saatlik görüşmenin içeriğiyle ilgili açıklamayı Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu yaptı. "Biz hükümetin politikalarını eleştirmeye gelmedik. Türkiye-Irak ilişkilerinin önünü açmaya geldik" diyen Loğoğlu, Maliki'nin özel bir isteği olup olmadığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi: "Aradaki sorunların giderilmesi için Sayın Maliki CHP'nin yardımcı olmasını, belki bu kelimelerle istemedi ama böyle bir beklenti olduğu muhakkak. Türk iş çevreleriyle sürekli irtibat kanalı oluşturma önerisinde bulundular. Genel Başkan Yardımcımız Erdoğan Toprak'ı irtibat noktası olarak belirledik." Loğoğlu, bütün görüşmelerde, Türk hükümetinin Irak'ın içişlerine müdahale ettiği yönünde bir temanın sürekli gündeme getirildiğini aktardı ve "Biz hiçbir noktada AK Parti ifadesini ağzımıza almadık. Biz buraya hükümetin politikalarını eleştirmek için gelmedik" vurgusu yaptı. Irak Milli Güvenlik Müsteşarı Falih El Feyyaz ile de görüşen Kılıçdaroğlu, El Nahrain Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde 'Türkiye-Irak İlişkileri' konulu konferans verdi.

KÜRT KONGRESİ UYARISI

Kılıçdaroğlu, "PKK, Kürt, Türkmenler, petrol transferi" gibi 30-40 yıllık sorunların mucize şekilde 10-15 dakikada çözülemeyeceğini savundu. Bir ülkeyle ilişki kurarken bir bölgeye özel önem verip ülkenin kalanını dışlamanın meşru bir devlete yakışmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, "Osmanlı hayalciliği doğru bir davranış değil. Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılıyız" dedi. Erbil'de yapılacak Ulusal Kürt Kongresi'ne de değinen CHP lideri, "Alınacak kararların, Kürtlerin yaşadıkları ülkelerin toprak bütünlükleriyle anayasal düzenine aykırılık içermemesi önem taşıyor" dedi. Kılıçdaroğlu konferansın ardından Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hükümetin politikalarını eleştirmek için gelmedik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN