Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Cenevre sürecini destekliyoruz'

Kılıçdaroğlu, Irak ziyaretinde Suriye sorusuna "Cenevre sürecini destekliyoruz. Umarız sorun barışçıl şekilde çözülür" yanıtı verdi

Giriş Tarihi: 23.8.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şu anda adımları atılan Cenevre sürecini destekliyoruz. Umuyoruz bu toplantılarda Suriye sorunu barışçıl bir şekilde çözülmüş olur" dedi. Kılıçdaroğlu, Irak ziyaretinin üçüncü gününde ilk olarak Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Sehristani ile görüştü. Görüşme sonrası yapılan açıklamada Sehristani, iki ülke arasındaki anlaşmaların merkezi hükümetler arasında yapılması gerektiğini vurguladıklarını, ayrıca Dicle ve Fırat nehirlerinin suyunun kullanımı konusunda da görüşlerini dile getirdiklerini kaydetti. Sehristani, görüşmede Irak'ın imarının yanı sıra, Suriye ile bölgedeki sorunları da görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

İÇİŞLERİ NE SAY GI
Kılıçdaroğlu da Irak'ın bölgenin güçlü ve potansiyeli fazla ve 'göz kamaştıran' ülkesi olduğunu belirterek, "Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler sağlıklı bir zemine oturtulursa iki ülkenin de bundan karlı çıkacağını ifade ettik. Bu konuda görüşbirliği oldu" dedi. Kılıçdaroğlu, toplantıda, komşuların birbirlerinin içişlerine karışmaması gerektiği görüşünün de ortaya çıktığını ifade etti. Iraklı bir gazetecinin Suriye ve su konusunda yapılan görüşmenin ayrıntılarını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Arap Ligi, AB, Irak'ın komşuları ve Suriye'deki tarafların bir araya gelerek, Suriye sorununu çözebileceklerini söyledik. Adımları atılan Cenevre sürecini destekliyoruz. Umuyoruz bu toplantılarda Suriye sorunu barışçıl şekilde çözülmüş olur" değerlendirmesini yaptı. Kılıçdaroğlu Irak'tan petrol sevkiyatına ilişkin ise Irak Merkezi Hükümeti ile Türk hükümetinin temasa geçmesinin hukukun ve Irak anayasının öngördüğü bir kural olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu daha sonra Irak Meclisi'ne geçerek Meclis Başkanı Şeyh Hamoudi ile görüştü. Basına kapalı görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, Kazımiye bölgesinde İmam Kazım'ın, Azımiye bölgesinde ise İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretlerinin türbesini ziyaret etti. Bağdat Büyükelçiliği'ne geçen CHP lideri, ardından Türk Şehitliği'ni gezdi ve burada yatan Genç Osman'ın mezarında dua etti.

KERKÜK VE NECEF ZİYARETİ İPTAL
Irak'taki temasları devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, güvenlik nedeniyle Kerkük ve Necef ziyaretlerini iptal etti. Parti yetkililerinden alınan bilgiye göre, Irak ziyaretini tamamlayacak Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet bugün Türkiye'ye dönecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cenevre sürecini destekliyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN