Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Söylenecek söz kalmadı artık somut adım zamanı

Suriye'deki kimyasal saldırıyı cuma namazı çıkışında değerlendiren Gül, "BM Güvenlik Konseyi'nde ayak oyunlarıyla bu işleri geçiştirmenin maliyeti çok büyük olacaktır" dedi

Giriş Tarihi: 24.8.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül "Suriye'de binin üzerinde insanın kimyasal silahlarla vahşice katledilmesi çok büyük bir insanlık suçudur" dedi. Gül, cuma namazını İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü bahçesinde bulunan Maslak Fatih Ormanı Camisi'nde kıldı. Gül namaz çıkışı basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Suriye'de Esad rejiminin kimyasal silah kullanımını "Suriye'de binin üzerinde insanın kimyasal silahlarla vahşice katledilmesi çok büyük bir insanlık suçudur" sözleri ile eleştiren Gül şöyle konuştu: "Bu manzaraları görüp de tabii ki vicdanı sızlamayan, bu üzüntüyü kalbinin derinliklerinde hissetmeyen insan olan hiç kimse yoktur. Bizim halkımız bu hissiyat içerisinde ben de aynı hissiyat içerisindeyim. Şunu söylemek gerekir ki bu katliamı yapanlar tarihe tabii ki lanetle anılacaklardır. Öyle geçeceklerdir. Ama böyle de kalmayacaktır. Uluslararası hukuk nezdinde günü geldiğinde muhakkak bunun hesabını vereceklerdir. Şu anda Birleşmiş Milletler'in uzmanları Suriye'de. Hiçbir engel çıkartılmadan uzmanlar muhakkak bölgeye gitmeli ve olup bitenlerle ilgili bütün bilgi ve raporlarını bütün dünya ile açıkça paylaşmalıdırlar. Şunu da ifade etmek isterim ki Suriye'de yaşananlarla ilgili artık söylenecek söz kalmamıştır. Artık fiili somut adım atma zamanıdır. Onun için BM Güvenlik Konseyi'nde diplomatik manevralarla ve ayak oyunları ile bu işleri geçiştirmenin ve bu işleri zamana yaymanın maliyeti de çok büyük olacaktır ve BM sistemini de çökertecektir bu bütün insanlık vicdanında. Onun için çok somut adımları atma zamanı gelmiştir. Bir kez daha bu acıyı çok derinden kalbimizde duyuyoruz. Bu acıların tekrarlanmaması için de uluslar arası camianın hep beraber ki Türkiye buna hazırdır, gerekeni yapması şarttır."

MURSİ SERBEST BIRAKILMALI

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in serbest bırakılması ile ilgili olarak da "Şimdi seçilmiş cumhurbaşkanı ve arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması ile ilgili artık hiçbir izah ileri sürülemez. O bakımdan Mısır'ın da içinde bulunduğu bu girdaptan çıkıp geleceğe bakması gerekiyorsa yapılacak iş şu anda Mursi ve arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması ve hem erken hem de kimseyi dışlamadan yani İhvan dediğimiz siyasi oluşumu dışlamadan Mısır halkının milli iradesinin sandığa yansıyacağı seçimleri yapmaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Söylenecek söz kalmadı artık somut adım zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN