Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kimyasal silahı kullanan bulunsun'

Davutoğlu, heyetinin, Suriye'de kimyasal silah kullanılan bölgede deliller ortadan kaldırılmadan inceleme yapmasını ve acil tıbbi yardım ulaştırılmasını istedi

Giriş Tarihi: 25.8.2013
, beklenti ve taleplerinin; heyetinin bölgeye deliller ortadan kalkmadan, karartılmadan ulaşması ve doğrudan bu barbarca saldırının kurbanları üzerinde gerekli incelemeleri yapma imkanının tanınması olduğunu söyledi. Davutoğlu, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba ve beraberindeki heyeti, Çırağan Sarayı Ottoman Salonu'nda kabul etti. Kabul öncesi açıklama yapan Davutoğlu, Jarba ile son gelişmeleri değerlendirmek için bir araya geldiklerini söyledi. Davutoğlu, şöyle konuştu: "Suriye halkı, kahraman bir halktır. Son 2,5 yıl içinde çok büyük zulümler gördü, çok büyük baskılar gördü. Fakat, son yaşananlar bunun çok ötesinde bir anlam taşıyor. Suriye rejimi, insanlık suçlarının en büyüğünü işleyerek, bir kitle kimyasal silah saldırısı gerçekleştirdi. Suriye rejiminin, saldırının kendisi tarafından yapılmadığı iddiaları söz konusu. Şimdi Suriye rejimi açısından bir imtihan söz konusudur."

'KANITLAR KARARTILMADAN'
Davutoğlu, son iki gün içindeki başta BM Genel Sekreteri olmak üzere, telefon görüşmelerini ve Avrupa başkentlerindeki temaslarını hatırlatarak "Temel talebimiz şu oldu: BM'nin alandaki heyetine derhal bölgeye ulaşım imkanı tanınmalı. Bu kimyasal silah saldırısındaki bütün gerçekler ortaya çıkarılmalıdır. Bundan kimin mesul olduğu konusu ortaya çıkarılmadan, herhangi bir şekilde insanlık vicdanının bunu kabul etmesi mümkün değildir. Suriye Ulusal Koalisyonu, değişik vesilelerle böyle bir erişim konusunda elinden geleni yapacağını vurguladı" dedi. Davutoğlu şöyle konuştu: "Şu ana kadar Suriye rejimi BM'den gelen talep konusunda sessiz kaldı. Beklentimiz ve talebimiz; bütün uluslararası toplumdan bu erişimin bir an önce sağlanması ve BM heyetinin bölgeye deliller ortadan kalkmadan, karartılmadan ulaşması ve doğrudan bu barbarca saldırının kurbanları üzerinde gerekli incelemeleri yapma imkanının tanınması ve oradaki yaralı kardeşlerimize bir an önce tıbbi yardımın ulaştırılmasıdır."

UÇUŞA KAPALI BÖLGE TALEBİ
Ahmed Salah al Jarba da, Esad rejiminin ilk kez kimyasal silah kullanmadığını belirterek şöyle konuştu: "Değişik bölgelerde kimyasal silah kullanılmıştı. Tabiiki dünya sustuğu için bu sefer daha büyük çapta kullandı. Eskiden Suriye halkı 'Sizin susmanız bizi öldürüyor' demişti. Şu anda 'Sizin susmanız bizi kimyasalla öldürüyor' diyor. Bu konuyu araştırmakla görevli uluslararası heyet şu an Şam'da, olay yerinden birkaç kilometre uzaktadır. Ama saldırı yerine gidilmedi." Jarba acil olarak Suriye'de sivilleri korumak için uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istedi.

'SURİYE VE MISIR İÇİN MUTABIKIZ'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Katar Dışişleri Bakanı Khalid bin Mohammed al- Attiyah ve beraberindeki heyet ile Çırağan Sarayı'nda bir araya geldi. Davutoğlu ortak basın toplantısında, Katar ile yapılan görüşmeler sonrasında önemli kararlar aldığını belirterek, "Suriye'de zulmün durması için yine çok yakın ilişkimiz söz konusu. Mısır'daki istikrarın sağlanması için de benzer pozisyonda katkıda bulunmaya çalıştık" dedi. Suriye'deki kimyasal silah saldırısına da dikkat çeken Davutoğlu şunları söyledi: "BM, Suriye'den izin istedi ama izin çıkmadı. Rusya'nın çağrısına rağmen izin konusunda Suriye yönetiminin ayak sürmesi bir şeyleri saklama gayretinde olduğunun açık göstergesi. Biz bugün birlikte uluslarası çabaları artırarak sürdürme kararı verdik."Davutoğlu Rusya'nın açıklamasını da doğru bir adım olarak niteledi. Katar Dışişleri Bakanı Atiyye de "Suriye ve Mısır konusunda mutabıkız. Suriye rejimi sadece kırmızı çizgileri geçmemiştir, bütün çizgileri geçmiştir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kimyasal silahı kullanan bulunsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN