Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kimyasal silah insanlık suçudur'

Suriye'deki kimyasal katliamı "insanlık suçu" olarak nitelendiren CHP lideri, "Faillerin adalete teslim edilmesi, her insanın ortak görevidir" dedi

Giriş Tarihi: 26.8.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Suriye'de kimyasal silah mullanılmasıyla ilgili sorumluların adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Büyük Taarruzun 91. yılı etkinlikleri için Afyonkarahisar'a giden Kılıçdaroğlu Türkiye'nin izlediği dış politikayı eleştirirken kan akan tek yerin İslam dünyası olduğuna dikkat çekerek "Hiçbir yerde kan akmıyor, İslam dünyasında akıyor. Neden? Taraf tutuyoruz biz. Türkiye'de adam eğitiyoruz, gönderiyoruz, dışarıya git kardeşini öldür diye" şeklinde konuştu. Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını ve binin üstünde çocuk, genç, yaşlı Suriyeli'nin hayatını kaybettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur. Faillerinin bulunup adalete teslim edilmesi, her insanın ortak görevidir ve amacı olmak zorundadır. Barışı savunduk ama şiddeti asla, barışı savundak ama kavgayı asla savunmadık."

'AĞLAMAK ZAVALLILIK'
Türkiye Cumhuriyeti başbakanlarına televizyon ekanlarına çıkıp ağlamanın yakışmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Televizyon ekranlarına çıkıp ağlamam, ağlayan adam çaresiz adamdır. Zavallıdır o. Ancak zavallılığını gözyaşlarıyla dindirmeye çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti onurlu bir devlettir. Bu ülkeyi kuranlar yiğit insanlar, ağlamak bize yakışmaz, biz çözüm üretiriz. Çözümsüzlük noktasına gelip dünyada yalnızlaşan bir konuma düşüp herkesten fırça yiyip sonra televizyonların ekranlarına çıkıp ağlamak Türkiye Cumhuriyeti başbakanlarına yakışmaz. Bunu ben içime sindiremiyorum. Efelenmek de bize yakışmaz, biz aklı egemen kılarız. Akıllı adam ol deriz devleti yöneten kişilere."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kimyasal silah insanlık suçudur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN