Sınırlara beşli duvar güvenliği

İçişleri Bakanlığı "entegre sınır yönetimi" projesini tamamladı. Yakın bir tarihte yapımına başlanması beklenen proje kapsamında sınırda "tel ve teknolojik" beşli duvar oluşturulacak

Giriş Tarihi: 27.8.2013
İçişleri Bakanlığı, sınırları "tel ve teknolojik" duvara dönüştürecek "entegre sınır yönetimi projesini" tamamladı, proje ihale aşamasına geldi. Yakın bir tarihte yapımına başlanması planlanan proje kapsamında sınırda "tel ve teknolojik" beşli duvar oluşturulacak ve sivrisineğin bile uçmasına izin verilmeyecek. Türkiye'nin AB ile yürüttüğü müzakereler kapsamında yeni müzakere başlıklarının açılabilmesi için yapması gerekenlerden biri de sınır güvenliğini baştan sona değiştirmesi. Türkiye, üye olduğunda AB sınırı Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli'ye kadar genişleyecek. Vizeler de kalkacağı için AB, sınırın güvenli olmasını ve her türlü kaçak girişin önlenmesini istiyor. Türkiye sınırlarında 60-70 yıl önce çekilen tel örgüler bulunuyor. Bunların birçoğu değişik yerlerde geçişe alanlar oluşturmuş durumda. Gözetleme kuleleri yeterli ve güvenli değil. Elektronik sistemle takip de bulunmuyor.

PROJE TAMAM

Türkiye, AB üyeliği ve sınırlarının bu durumu nedeniyle "Entegre Sınır Yönetimi Projesi"ni hazırladı. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan proje ihale aşamasına geldi. Projenin ihalelerinin çok kısa bir sürede yapılacağı bildirildi. Proje kapsamında öncelikli olarak asker sınır güvenliğinden çekilecek ve bunun için özel bir birim oluşturulacak. Sınıra kurulacak beşli duvar ise şöyle:
Sınırın en önünde fiziki engeller ile yüksek güvenlikli tel örgüler yer alacak.
İkinci sırada iz tarlaları bulunacak. Kum ya da toprakla kaplanacak iz tarlası belli aralıklar ile kabartılıp düzlenecek. Tarlada ayak izleri kaldığı için buradan birilerinin geçtiği hemen belli olacak.
İz tarlalarının önünde ikinci sıra yüksek güvenlikli tel örgüler çekilecek.
İki tel örgünün arasına gözetleme kuleleri, termal kameralar, aydınlatma sistemleri kurulacak. Bunlar sınırdan kaçak geçiş olup olmadığını sürekli takip edecek.
En arkada da ise karakollar ya da kalekollar bulunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırlara beşli duvar güvenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN