Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sisi ile dayanışan Mübarek dört köşe'

Giriş Tarihi: 27.8.2013

Ayder yolunda Suriye ve Mısır'daki gelişmelere değinen Başbakan Erdoğan "Mübarek zevkten dört köşe. Sisi ile dayanışıyorlar. Ama her Firavun'un bir Musa'sı vardır" dedi

Baba ocağı Rize'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, programı kapsamında Ayder'e giderken Pazar, Çayeli ve Çamlıhemşin'de vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmalarda Suriye ve Mısır'daki gelişmelere ilişkin sert mesajlar verdi. Kendisini dinlemeye gelenlere Rabia selamı yapan Erdoğan, şunları söyledi:
* MİLLETİM ADINA KONUŞUYORUM: Suriye'de 100 bini aşkın insan öldürüldü. Dünya nerede? BM Güvenlik konseyi nerede? Sesi çıkmıyor. Biz konuştuğumuz zaman diyorlar ki; 'Sana mı kaldı? Sen niye konuşuyorsun?' Ben milletim adına konuşuyorum. Çünkü bunlar benim milletimin Çayeli'ndeki hemşehrilerimin ne düşündüğünden bunların haberi yok. Biz ise halkımızın nabzını tutarak geleceğe yürüyoruz. Yani biz katil Esad'ın yanında mı olacaktı? Biz onun yandaşlarının yanında mı olacaktık?
* AİLECE AĞLADIK: O sararmış bedenleri, bembeyaz bedenleri gördükçe, ailece biz de hüngür hüngür ağladık. Çünkü eğer Mevlana'nın dediği gibi bu anlarda, bu kuru gözlerden gözyaşı akıyorsa o abdest suyu mesabesindedir. Onu görmemiz lazım, bilmeniz lazım ve bu aşkla geleceğe yürümemiz lazım.
* OYLARININ NAMUSUNA SAHİP ÇIKTILAR: Yüzde 52 ile Mursi iktidara getirildi. Bir yıl tahammül edemediler. Bu nasıl insanlık? Bu nasıl demokrasi? Bu nasıl insanların milli iradesine saygı duymak? Öyle bir saygı yok. 17 yaşında Esma kızımız, sniper silahıyla, keskin nişancılar tarafından, bu silahla şehit ediliyor ve Esma'nın kardeşi Ammar, o da dün tutuklanarak içeri alınıyor. Niye? Çünkü onlar oylarının namusuna sahip çıkmak istiyorlardı. Bunların elinde silah yok, bunların elinde çakı yok, bunların elinde pala yok, hiç bir şey yok. Buna rağmen şu anda bakıyorsunuz, binlerce Mısırlı kardeşimiz şehit edildi, 10 bini aşkın Mısırlı kardeşimiz şu anda cezaevinde, liderler hapislerde. Bu diktatörler, bu zalimler bu firavunlar zannediyorlar ki 'tutuklaya, tutuklaya Mısır'ı bitereceğiz'. Bitiremeyeceksiniz. Çünkü sizin cezaevleriniz, bunları toparlayıp oraya tıkmaya yetmez.
* MÜBAREK'LE SİSİ DAYANIŞIYOR: Mübarek zevkten dört köşe. Niye çünkü şu anda Sisi midir nedir malum, siz biliyorsunuz zaten, şimdi bunlar bir araya geldiler. Dayanışma halindeler. Ama şunu bilin; alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Mazlumların ahı yerde kalmaz. Zalimler, hiç bir zaman payidar olmaz. Firavunlar payidar oldu mu? Bir sinek Nemrud'un işini bitirdi. Firavun, Musa'yı büyüttü, sarayında. Ondan sonra Musa, onun işini bitirdi. Bilesiniz ki her Firavun'un bir Musa'sı vardır. Bunu böyle bilin. İnşallah bunların da Musa'ları yakındır, gelecektir"
* BU NASIL DİKTATÖR: Türkiye'de Tayyip Erdoğan'a diktatör deme densizliğine düşenler diktatör görmemişler. Diktatöre, 'diktatör' diyemezsin. Sallandırırlar, sallandırırlar. Ama sen geleceksin Tayyip Eroğan'a 'diktatör' diyeceksin, her türlü hakareti yapacaksın, elini kolunu sallaya sallaya dolaşacaksın, bu nasıl diktatör"
* YÜZDE ELLİ YETMEZ: Bu seçimler bizim için çok çok önemli. Hem içerde hem dışarda. Rahat olacağım da, ben diyorum 'yüzde elli yeterli değil. Çıkalım daha yukarı da. Çıkalım'. Şimdi Çayeli'nde yüzde 75'i bulduk. Ama ben diyorum ki 'niye yüzde 75 olsun' değil mi? Nereye gidelim, bunları yakalayalım ama sadece Çayeli'nde de kalmayalım.
* TENCERE, TAVA: Tencere tavayla devrim yapılmaz. Rize'ye tencere tava girebildi mi, Trabzon'a girebildi mi Ordu'ya, Samsun'a girebildi mi? Bunlar sadece bir yere takıldılar.

AYDER DAVOS'A ALTERNATİF OLUR
Başbakan Erdoğan Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yayalası'nda bir otelin açılışına katıldı. Eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye ile birlikte Hala Deresi'ne 10 bin yavru alabalık bırakan Başbakan Erdoğan "Ayder'i hayat merkezleriyle, toplantı merkezleriyle Davos gibi bir merkez haline getireceğiz. Ayder, Davos'a alternatif olacak" dedi.

HOLLANDA BAŞBAKANI RUTTE İLE GÖRÜŞTÜ
Başbakan Tayyip Erdoğan, Mısır ve Suriye konularında telefon diplomasisini sürdürüyor. Erdoğan, son olarak dün de Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüştü. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye, Erdoğan'ın Rize'den karayoluyla Ayder'e çıkışı sırasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Suriye ve Mısır'daki son gelişmeler ele alındı. Erdoğan'ın, Suriye yönetimine karşı somut adımlar atılması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sisi ile dayanışan Mübarek dört köşe'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN