Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürt Konferansı'nda İsrailli Kürtler de var

Erbil'de 15 Eylül'de düzenlenecek Ulusal Kürt Konferansı için PKK delege pazarlığı yapıyor. Konferansa 500 bin dolayındaki Yahudi Kürtler'in temsilcileri de katılacak

Giriş Tarihi: 28.8.2013
Uzun yıllardır tartışılan Ulusal Kürt Konferansı için geri sayım başladı. Erbil'de y15 Eylül'de başlayacak konferans, Türkiye, İran, Irak, Suriye'deki Kürt parti, örgüt ve grupları bir araya getirecek. Kürt yönetimi, Ankara'dan gözlemci isterken, sadece Türkiye ve İran hükümetlerine resmi davet gönderilecek. Irak'ın İsrail pasaportu taşıyanlara vize vermemesi nedeniyle konferansa davet edilmeyen İsrail'deki Yahudi Kürtler sosyal medya üzerinden "çağrı" kampanyası başlattı. Kampanyanın ses getirmesi üzerine Konferans Hazırlık Komitesi, İsrail'de yaşayan 500 bin dolayındaki Yahudi Kürtlerin temsilcilerinin de davet edileceğini açıkladı. Vize probleminin aşılması için diplomatik görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Üç gün sürecek Konferansa Barzani başkanlık yapacak. Konferans'a 300 yabancı konuk ve 600 delegenin katılması bekleniyor. Irak Cumhurbaşkanı Talabani sağlık sorunu nedeniyle Konferansa katılamayacak.

DELEGE YARIŞI SÜRÜYOR

Konferans düzenleme komitesinde Irak'tan KDP, KYB, Türkiye'den BDP, DTK, PKK, PYD, PJAK gibi örgütler, Goran, Partiya Demokrat a Kurdistane gibi bölgede etkin Kürt partilerin temsilcileri yer alıyor.

AK PARTİ YOK, CHP DÜŞÜNÜYOR

Konferansa AK Parti ve CHP milletvekilleri de davet edildi. Hükümet ve AK Parti konferansa izlemezken, AK Parti'nin eski milletvekilleri Dengir Mir Mehmet Fırat, İhsan Arslan gibi isimlerin katılabileceği belirtiliyor. CHP ise yetkili organlarında değerlendirdikten sonra karar verecek. Konferans'ta delege sayısını artırmak isteyen PKK, eski yöneticilerin davet edilmesine ise izin vermedi. PKK için 20 yıl örgütün silahlı gruplarını yöneten eski PKK'lı Nizamettin Taş, "Bütün Kürt partiler katılmamızı istiyor, PKK ve yandaşları karşı çıkıyor. Şantaj yapıyor, hakkımızı gasp ediyor" dedi. Taş, Bizim gücümüz PKK'nın iki, üç katı üstündedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürt Konferansı'nda İsrailli Kürtler de var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN