Bombacıları yakalamak için film gibi operasyon

Giriş Tarihi: 29.8.2013

Suriye'den getirilip çuvalla toprağa gömülen patlayıcıların yerine sahtelerini ve GPS koyan polis, bombacıları kıskıvrak yakaladı

Suriye'den bomba getirildiği ve eylem yapılacağı bilgisi alan MİT'in bu istihbaratı polise iletmesi üzerine filmlere taş çıkartan bir operasyonla büyük bir facianın önüne geçildi. Suriyeli adlı PKK'lı kadın kurye aracılığıyla yüklü miktarda patlayıcının Türkiye'ye sokulduğu ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Ziyaret köyünde çukura gömüldüğü bilgisini alan MİT'in, durumu ilettiği polis 2 Mayıs gecesi bölgede kazı yaptı. Üzerinde Arapça yazılar bulunan 3 çuval içindeki 8 anti tank mayını, 14 el bombası, 7 çift uzaktan kumanda sistemi, 30 adet bomba başlatıcı kapsül, 2 kilo 700 gram TNT'yi ele geçirdi. Polis bombacıların tamamını ele geçirmek için müthiş bir plan yaptı. Patlayıcılar polis aracına yüklendikten sonra çuvalların içine aynı ağırlıkta bomba ve patlayıcı malzeme görünümlü malzemeler ile sinyal verici ve konum belirleyici GPS cihazlar yerleştirildi. Daha sonra çuvallar aynı çukura konuldu.

BOMBACILAR SURİYE'DEN

Bombaların yerini bilen BDP'li Suruç belediye başkan yardımcısı E.P., 5 mayıs günü yanındaki 2 kişiyle birlikte çuvalları gömülü olduğu yerden çıkardı. Çuvalları bir bağ evine götürdüler. 10 Mayıs'a kadar orada kalan çuvallar daha sonra BDP'li başkan yardımcısının evinin altındaki tesisatçı dükkânına getirildi. 25 Mayıs'a kadar burada kalan çuvallar daha sonra E.P. ile kardeşi S.P. tarafından başka bir eve götürüldü. Evde patlayıcıları hazır hale getirmek için Suriye'den geldikleri belirlenen biri Tunceli, diğeri Van nüfusuna kayıtlı bombacılar Ş.T. ile D.S. çuvalların ağzını açınca operasyon yapıldı. Olayla ilgili D.S. ,Ş.T. ile M.H., A.G. ve S.P. tutuklandı. E.P ve ablası PYD üyesi olan Najib ise tutuksuz yargılanıyor. 8 zanlı hakkında "Terör örgütüne silah ve patlayıcı temin etmek" suçundan 20'şer yıl hapis istemiyle dava açıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombacıları yakalamak için film gibi operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN