Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kışlada kaza sonucu 263 ölüm

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, 2002-2013 arasında, kışlalarda silah ve iş kazası nedeniyle 263 askerin hayatını kaybettiğini bildirdi

Giriş Tarihi: 29.8.2013
CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt Meclis'e verdiği soru önergesinde, 2002'den bu yana askerlik hizmetini yapmakta iken silah kazası ve iş kazası nedeniyle yaşamını yitiren ve yaralananların sayısını; gazi ya da şehit statüsü elde edemeyenlerin hak kayıplarının nedenini sordu. Soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, alınan tüm önlemlere rağmen 1 Ocak 2002 - 31 Aralık 2012 arasında askerliğini yaparken silah kazası nedeniyle 227 erbaş/er, iş kazası nedeniyle 36 erbaş/erin hayatını kaybettiğini söyledi. Milli Savunma Bakanı, silah kazası sonucu 794 erbaş/er, iş kazası sonucu 808 erbaş/erin yaralandığını belirtti. Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca durumları Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanuna uyanlara "malul gazi" ya da "muharip gazi" olduğuna dair belge verildiğini belirten Yılmaz, "Gerek şehitliğe defnedilmiş olma, gerekse malul ya da muharip gazi statüsü verilmiş olmasının, personele sağlanacak haklara olumlu ya da olumsuz yönde etkisi bulunmamaktadır" dedi.

'OCAK-MEHMETÇİĞİN DÜNYASI' SERGİSİ
Anadolu Ajansı'nın (AA), Genelkurmay Başkanlığı'nın katkılarıyla hazırladığı, Mehmetçiğin yaşamını anlatan "Ocak- Mehmetçiğin Dünyası" fotoğraf sergisine, vatandaşlar ve yabancı turistler ilgi gösteriyor. İstanbul Harbiye'deki Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı'nda 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlenen sergide müze görevlileri turistlere, fotoğraflara ilişkin bilgi veriyor. Mehmetçiğin yaşamının 28 ayrı mekânda görüntülendiği sergi, 1 Eylül'e kadar görülebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kışlada kaza sonucu 263 ölüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN