Davutoğlu'dan kimyasal katliam açıklaması

Giriş Tarihi: 30.8.2013 16:49 Güncelleme Tarihi: 30.8.2013 17:38
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Suriye'de kimyasal silah kullanımına ilişkin "Milli istihbari kaynaklarımızdan elde ettiğimiz sağlıklı bilgiler, diğer kaynaklardaki değerlendirmelerimiz iki açıdan bunun sorumlusunu rejim olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Bu konuda atım vasıtaları ve atım mekanlarıyla bölgeler arasında açılar, izler açısından bakıldığında şüphe bırakmayacak şekilde rejimin sorumluluğu" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki kimyasal saldırıda görev alanların listesi ve saldırının ayrıntılarıyla ilgili Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan belgelere ilişkin soruyu yanıtladı. Davutoğlu, "Bu konuda atım vasıtaları ve atım mekanlarıyla bölgeler arasında açılar, izler açısından bakıldığında şüphe bırakmayacak şekilde rejimin sorumluluğu'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

AA tarafından elde edilen Suriye'deki kimyasal saldırının ayrıntılarıyla ilgili AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Davutoğlu, ''Bizim açımızdan -ki bu tamamen milli istihbari bilgilerimiz ve kendi milli uzmanlarımızın değerlendirmeleridir- bu konuda atım vasıtaları ve atım mekanlarıyla bölgeler arasında açılar izler açısından bakıldığında şüphe bırakmayacak şekilde rejimin sorumluluğu'' dedi.

Davutoğlu, kimyasal saldırının rejimin bizzat düzenli ordu birlikleri tarafından mı, yoksa rejim kontrolündeki şebbialar tarafından mı yapıldığının ayrı bir tartışma konusu olduğunu belirterek, "Nihayetinde böyle bir vurgu söz konusu. Tamamıyla milli istihbari değerlendirmelerimizdir. Diğer istihbarat birimleriyle yapılan temaslarda da genel olarak bu konuda mutabakat olduğu görülüyor. Bundan sonra uluslararası topluma büyük sorumluluk düşüyor" diye konuştu.

Kimyasal bir saldırının söz konusu olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Gerek görgü şahitleri, gerekse alandan gelen görüntüler, gerekse oradaki sağlık kurumları temsilcilerinden aldığımız bilgiler çok açık bir şekilde semptomlardan vefat edenlerin hiçbir yara ve kan izi olmadan doğrudan boğulma ve gaz etkisiyle vefat ettiklerini, yaralı olanlarda açık bir kimyasal saldırıya işaret ettiğini ortaya koyuyor.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'dan kimyasal katliam açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN