Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırda nükleer alarm

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'nda kimyasal biyolojik radyasyon ve nükleer (KBRN) tespit ve arındırma aracı yerleştirilirken, kimyasal biyolojik radyasyon ve nükleer saldırılara karşı tedbir alındı.

Giriş Tarihi: 31.8.2013 13:23
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) tarafından Afyonkarahisar'da görevli KBRN aracı, olası kimyasal silah saldırısına karşı Öncüpınar Sınır Kapısı'na yerleştirildi. 8 personel bulunan KBRN aracı Suriye'den Türkiye'ye geçen yaya ve araçları kontrol etmeye başladı.

Suriye'den gelen yaralılar, kontrolün ardından hastanelere gitmesine izin veriliyor. Otomatik algılama sistemi olan KBRN aracının uzaktan dahi ölçüm yapma yeteneğini sahip olduğu bildirildi. Öncüpınar Sınır Kapısı'nda ayrıca radyasyon inceleme sistemi de bulunuyor. Sistem sayesinde, Suriye tarafından gelen araçlarda radyasyon olup olmadığının tespit ettiği bildirildi. KBRN aracı, sistem, ölçüm cihazlarının ilk sinyal aldığı bölgeyi sınır olarak kabul etmesinin ardından devreye giriyor. Bölgenin ilerisi sıcak bölge olarak tanımlanıyor, giriş-çıkış kesinlikle yasaklama getiriyor. A tipi giysiyle donanmış keşif ekibi, sıcak bölgeye girerek numune alıyor ve kimyasaldan etkilenen kişilere müdahale ediyor. Ekip, kurtardığı kişileri sıcak bölge sınırında C tipi elbise giymiş diğer personele teslim ederek, dezenfeksiyon bölgesine gönderiliyor. Ilık bölge olarak adlandırılan bu bölümde temizlenen kişiler, soğuk bölgedeki sağlık ekibine teslim edildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda nükleer alarm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN