Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komutanlar sınır hattında

KKK Kurmay Başkanı Korg. Uyar başkanlığındaki Genelkurmay heyeti Suriye sınırında inceleme yaptı

Giriş Tarihi: 1.9.2013
Suriye'de yaklaşık bin 500 sivilin yaşamını yitirdiği kimyasal saldırının ardından başta ABD olmak üzere uluslararası güçlerin bu ülkeye yönelik olası müdahalesi öncesi Türk Silahlı Kuvvetleri sınırda güvenlik tedbirlerini arttırdı. Bu kapsamda 4 generalin yer aldığı Genelkurmay başkanlığı heyeti, Hatay'da askeri birlikler ve Cilvegözü sınır kapısında incelemelerde bulundu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar başkanlığındaki, bir tuğgeneral ile iki tümgeneralden oluşan askeri heyet, sabah saatlerinde İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı 2. Hudut Alayı 2. Hudut Taburu'nu ziyaret etti. Buradan helikopterle Yayladağı ve Güveçci köyü sınır hattında 5. Hudut Bölüğü'ne bağlı Altınözü ilçesindeki Hacıpaşa karakoluna gelen heyet Türkiye-Suriye sınırında bulunan Asi Nehri'deki geçiş noktalarını da inceledi. Heyet, Reyhanlı ilçesinde Cilvegözü Sınır Kapısı'nda alınan önlemleri denetledi. Reyhanlı'da bulunan hudut taburuna da 10 araçtan oluşan zırhlı personel taşıyıcıları ve tanklar gönderildi. İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından gönderilen zırhlı araçlar, geniş güvenlik önlemleri altında Reyhanlı sınırında konuşlanacakları bölgelere yerleştirildiler.

KİMYASAL ÖNLEM

Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili merkez üs olarak belirlenen Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığında çevre hava üslerinden gelen yeni uçaklarla birlikte savaş uçağı sayısı 55'e yükselirken, yeni gelen savaş uçakları için geçici hangarlar yapıldı. 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'ne Bandırma 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı gece görüş ve vuruş kabiliyetine sahip "Yarasa" olarak adlandırılan 161'inci bombardıman filosu, Amasya Merzifon'dan Tunç ve Akıncı olarak adlandırılan 151'inci ve 152'inci filo ile birlikte Eskişehir'den Panter olarak adlandırılan 111'inci saldırı filosundan takviye savaş uçak geldi. Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'na da kimyasal biyolojik radyasyon ve nükleer (KBRN) tespit ve arındırma aracı yerleştirildi. Afyonkarahisar'da görevli KBRN aracı, 8 personeli ile Suriye'den Türkiye'ye geçen yaya ve araçları kontrol etmeye başladı. Otomatik algılama sistemi olan KBRN aracının uzaktan dahi ölçüm yapma yeteneğini sahip olduğu bildirildi. Öncüpınar Sınır Kapısı'nda ayrıca radyasyon inceleme sistemi de bulunuyor.

SAVAŞTAN KAÇIYORLAR
Kaçan Suriyeliler Türkiye sınırlarını zorluyor. Son iki ayda, 16 bin 338 kişi sınırdan yasa dışı yoldan girmeye çalışırken yakalanırken, Suriye'nin Şam, Halep, Hama, Humus ve İdlib kentlerindeki halk olası askeri müdahale korkusuyla Türkiye'ye akın etti. 300'e yakın Suriyeli de sınıra yakın bölgede beklemeye başladı.

RESULAYN'DAN KURŞUN SEKİYOR
Şanlıurfa sınırına bitişik Resulayn ilçesinde PYD ile El Nusra birlikleri arasında devam eden çatışmada dün sınırı geçen bir mermi Ceylanpınar ilçesinde balkonda çamaşır asan Hiznegül Turan adlı bir kadına isabet etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komutanlar sınır hattında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN