'Esad çekilerek başka bir ülkeye gitmeli'

Giriş Tarihi: 2.9.2013

Başbakan Erdoğan, 100 binden fazla sivilin katili olan bir rejmi in ayakta kalamayacağını belirterek "Esad rejimi artık süratle iş başından çekilmeli ve yaşayabileceği bir ülkeye gitmelidir" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'de etkili bir adım atılmadığı takdirde, Suriye rejimi, yeni katliamlar için, yeni insanlık dramları oluşturmak için adeta teşvik edilmiş olur" dedi. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, dün Haliç Kongre Merkezi'ndeki Siirt Günleri'nin kapanış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada Erdoğan, Suriye'de son derece kanlı bir süreç yaşandığını belirterek "Dikkatleri Suriye'deki insanlık trajedisine çekmek için gerçekten yoğun bir mücadele verdik" dedi.

"DAHA VAHİM OLUR"
BM'yi 5 daimi üye ülkennin iki dudağı arasına mahkum etmenin anti-demokratik olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Gençler dünya 5'ten büyüktür diye bir kampanya başlattı. Ben de bunu destekliyorum" dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "Son 1 ay içinde, Fransa, Almanya, Yunanistan, Rusya, İngiltere, Malezya, Katar, İtalya, Pakistan, Hollanda, Danimarka, Endonezya liderleriyle, ayrıca BM Genel Sekreteri'yle telefon görüşmeleri yaparak, Suriye'deki durumun ciddiyetini ilettik ve derhal bir adım atılması gerektiğini kendilerine hatırlattık. Kanı durdurmak, kesin çözüm üretmek için atılacak her adımı da destekleriz ve destekliyoruz. Suriye'de, geçici tedbirlerin asla yeterli olmadığını, olmayacağını burada özellikle hatırlatmak istiyorum. Lokal hedeflerin vurulması, nihai bir çözüme gidilmemesi, Suriye'de şartları çok daha zorlaştırır. Etkili bir adım atılmadığı takdirde, Suriye rejimi, yeni katliamlar için, yeni insanlık dramları oluşturmak için adeta teşvik edilmiş olur. Böyle geçici, günü kurtarmaya yönelik bu adımların atılmaması, bunun daha vahim sonuçları olacağını muhataplarımıza ilettik ve iletiyoruz." Erdoğan, 100 binden fazla masum sivilin katili olan bir rejimin daha fazla iş başında kalamayacağını kaydededek, "Esad rejimi artık süratle iş başından çekilmeli ve yaşayabileceği bir ülkeye gitmelidir" diye konuştu. Başbakan, tören öncesinde Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) Edirnekapı'daki yeni binasında inceleme yaptı. Erdoğan, uzaktan akrabası olduğu öğrenilen Aslıhan Yazıcı'yı da Eyüp'teki evinde ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Esad çekilerek başka bir ülkeye gitmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN