Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamp dışındaki Suriyeliye sağlık ve sosyal yardım

Hükümet, kamplar dışında kalan yaklaşık 300 bin Suriyeli göçmenin de sağlık sistemi içine alınması ve düzenli sosyal yardımlardan yararlanabilmesi için çalışma başlattı

Giriş Tarihi: 3.9.2013
Hükümet, Türkiye'de kamplar dışında çeşitli illerde kalan, park ve sokak gibi yerlerde zor şartlarda yaşayan Suriye vatandaşları için çarpıcı bir düzenlemeyi gündemine aldı. Kamp dışında kendi imkânlarıyla kalan yaklaşık 300 bin Suriye vatandaşının sağlık sistemi içerisine alınmaları ve düzenli sosyal yardımdan faydalanmaları için düğmeye basıldı. Ciddi sağlık sorunları yaşadıkları tespit edilen Suriyeliler için ilk adım Sağlık Bakanlığı üzerinden sisteme kaydedilmeleri ile atılacak. Kayıt altına alınan Suriyeliler, tüm devlet hastanelerinden faydalanabilecek. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, kamplarda 200 bin Suriyeli göçmen yaşarken, kamp dışındaki Suriyeliler'in sayısı 300 bine ulaştı. Kendi imkanlarıyla yaşamaya çalışan Suriyeliler'in başta sağlık ve geçim sıkıntıları ciddi şekilde artıyor. AFAD ile Türk Kızılayı şubelerinin Suriyelilere yaptığı kısmı ve geçici yardımlar ise yeterli olmuyor. Sorunun çövümü için hükümet yeni önlemleri masaya yatırdı. AFAD'ın kamp dışındaki Suriye vatandaşlarını kayıt altına alma çalışması sürerken, yeni plan çevresinde ilk adım, ciddi sağlık sorunları yaşadıkları tespit edilen Suriyelilerin ücretsiz olarak sağlık sisteminden faydalandırılmaları ile atılacak. Kamp dışında park, sokak, sosyal tesis gibi alanlarda yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin sağlık sistemi içerisine dâhil edilmesi kararlaştırıldı.

DÜZENLİ SOSYAL YARDIM
İkinci bir çalışma ise düzenli sosyal yardımlardan faydalandırılmaları. Periyodik yardım konusunda yetkililerin hem fikir olduğu, yardımların ne nitelikte dağıtılabileceğine karar verileceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamp dışındaki Suriyeliye sağlık ve sosyal yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN