Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye sınırında kimyasal alarmı!

Giriş Tarihi: 3.9.2013 14:13 Güncelleme Tarihi: 3.9.2013 14:25

Türkiye'nin Suriye sınırında olası kimyasal silah saldırılarına karşı önlemler alınıyor.

Suriye'de geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kimyasal saldırının ardından Türkiye'nin bu ülkeye sınır illerinde çalışma başlatıldı. Bu kapsamda,
saldırıdan haberdar olmak, ölçüm ve saldırı sonrası kimyasal etkileri ortadan kaldırmaya yönelik hizmet vermek üzere Şanlıurfa ve Kilis ve Hatay'daki sınır kapılarına kimyasal, biyolojik radyolojik ve nükleer (KBRN) keşif araçları konuşlandırıldı.

Sakarya AFAD Müdürlüğüne ait KBRN aracı, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi Hükümet Konağı bahçesinde görev aldı. Uzman 4 personelle hizmet veren araç, zemin hazırlama çalışmalarının ardından kurulacak çadırda kimyasal silah riskine karşı ölçüm ve dezenfeksiyon görevi yapacak.

Van AFAD Müdürlüğü Akçakale Gümrük Kapısı'na, Afyonkarahisar'dan gelen ekip ise Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı'na kimyasal temizleme çadırı kurdu. Çadırda, Suriye'den gelen yaralılar kontrol edildikten sonra hastanelere gönderiliyor. Öncüpınar Gümrük Kapısı'na ayrıca KBRN tespit ve arındırma aracı yerleştirildi. Burada görev yapan 8 personel sınır kapısından geçen yaya ve araçları kontrol ediyor. Gümrük kapısında ayrıca daha önceden yerleştirilmiş radyasyon inceleme sistemi de bulunuyor. Sistem sayesinde, Suriye tarafından gelen araçlarda radyasyon olup olmadığı belirleniyor.

Hatay'daki önlemler

Suriye'deki iç savaş ve olası kimyasal tehdidine karşı KBRN araçları Hatay'ın sınır ilçeleri Reyhanlı ve Yayladağı'nda da görev yapıyor.

Keşif aracı, yaralı girişinin sıkça yaşandığı Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na Adana AFAD Müdürlüğünce yaklaşık 4 ay önce
konuşlandırıldı. Sınır kapısında bekletilen 8 kişilik ekip şimdiye kadar şüpheli 80 Suriyeli yaralıya müdahale etti ancak herhangi kimyasal bulguya rastlanılmadı. Sağlık ekiplerinin gelen yaralılardan şüphelenmeleri durumda tampon bölgede hazır bekleyen ve acil durumlarda devreye giren KBRN ekipleri ilaçlama ve gerekli tıbbı kontrolleri gerçekleştiriyor.

Bursa Valiliğince gönderilen KBRN aracı ise 2 gün önce Yayladağı ilçesine geldi. 9 kişilik ekibin görev yaptığı araç şimdilik Türkiye'ye sığınan
Suriyelilerin kaldığı YİBO'da bekletiliyor. Keşif aracı yer tespitinin ardından çalışmalarına devam edecek.

Arındırma işlemi

Belirlenen alanlara yerleştirilen sistem, ölçüm cihazlarının ilk sinyal aldığı bölgeyi sınır olarak kabul ediyor. O bölgenin ilerisi sıcak bölge
olarak tanımlanıyor, giriş-çıkışlar yasaklanıyor. Özel giysiyle donanmış keşif ekibi, sıcak bölgeye girerek numune alıyor ve kimyasaldan etkilenen kişilere müdahale ediyor. Ekip, kurtardığı kişileri sıcak bölge sınırında yine özel elbise giymiş diğer personele teslim ederek, dezenfeksiyon bölgesine gönderiliyor. Ilık bölge olarak adlandırılan bu bölümde temizlenen kişiler ise daha sonra soğuk bölgedeki sağlık ekibine teslim ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye sınırında kimyasal alarmı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN