Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O savcıya inceleme

Adalet Bakanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri sırasında ayağa kalkmayan Bergama Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yüksel hakkında inceleme başlattı. Yüksel'in idari görevli savcı olması nedeniyle inceleme Bakanlık tarafından yürütülüyor.

Giriş Tarihi: 4.9.2013 12:34 Güncelleme Tarihi: 4.9.2013 13:05
Alınan bilgiye göre, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kanununa göre, Kurul'un, idari görevleri yönünden savcılarla ilgili işlem yapma yetkisi bulunmuyor. Bu nedenle Savcı Hasan Yüksel hakkındaki incelemeyi Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü başlattı. Genel Müdürlük yapılan inceleme sonucu, Yüksel hakkında soruşturma açılıp açılmamasına karar verecek.

HSYK'nın 18 Temmuz 2013 tarihli Adli Yargı Kararnamesi ile Borçka Cumhuriyet Savcısı iken Bergama Cumhuriyet Savcılığına atanan Yüksel, Başsavcılığa geçici vekalet ediyor.

"Cezası yok"

Konuyu değerlediren İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Şen, Zafer Bayramı törenlerinde mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanının katılımının zorunlu olduğunu, o yerin savcısının törende bulunma zorunluluğu olmadığını söyledi.

Törenlerde başsavcı veya başsavcı vekiline de nezaketen koltuk verildiğini belirten Şen, "Törenlerde bugüne kadar ki uygulama, bayrak geçişi sırasında ayağa kalkmaktır, bayrak geçince protokoldekiler oturur, mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı ayakta kalmaya devam eder. Ama şahsın yaptığı saygısızlık, yapılmaması gerekir" dedi.

Savcıya ayağa kalkmadığı için "bayrağa saygısızlık" veya "bayrağa hakaretten" ceza verilemeyeceğini savunan Şen, "Yalnızca etik açıdan dikkatini çekerler. Çünkü, savcının orada bulunmak zorunda değil. Bulunmasında yasal bir zorunluluk yok ama öyle bir teamül oluşmuş. Bunun bir adli cezası yok, saygı çerçevesinde değerledirilir. Zorunlu yetki çerçevesinde olsa disiplin soruşturmasına konu edilebilirdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O savcıya inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN