Davutoğlu: Mülteci akını olabilir

Cenevre'de Suriye'ye komşu ülkelerin bakanlarıyla görüşen Davutoğlu "Artıştan korktuğumuz için konuyu BM'ye taşıdık"dedi

Giriş Tarihi: 5.9.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de kimyasal silah kullanımının ardından komşu ülkelere mülteci akınının artabileceğini söyledi. Suriye'ye komşu ülkelerden bakanlarla Cenevre'de bir araya gelen Davutoğlu, Türk basın mensuplarına açıklamada bulundu. Suriye'de yeni tansiyon yükselmesinde ve şiddetin artmasında mülteci krizinin büyük bir ivme kazandığına dikkat çekerek "Kimyasal saldırı sonrasında, istemeyiz ama daha fazla bir mülteci akımı söz konusu olabilir. Bu artıştan korktuğumuz için çok uzun süredir BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden bu konuyu gündeme alması için istek de bulunduk" diye konuştu.

GAZETECİYE TEPKİ

Davutoğlu Cenevre BM Ofisi'ndeki görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısına katıldı. Davutoğlu bir Çinli gazetecinin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarının henüz kanıtlanmadığını belirtmesi üzerine tepki gösterdi ve "Lütfen hanımefendi bizim sığınmacı kamplarımıza gelin ve ağlayan çocukları görün" dedi.

MÜLTECİ SAYISI 500 BİNİ AŞTI
Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteci sayısının 500 bini aştığını açıklandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de halen 200 bini aşkın Suriyeli'nin misafir edildiği belirtildi. Açıklamada Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısının toplamda 500 bini aştığı bildirildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Mülteci akını olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN