Gül'den ODTÜ açıklaması

Giriş Tarihi: 6.9.2013 14:17 Güncelleme Tarihi: 6.9.2013 14:18

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan sözlü saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kılık-kıyafeti ve düşüncesi sebebiyle kimseye baskı yapılamayacağını söyledi. Yalova Valiliği'nde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) bir grup başörtülü öğrenciye yönelik yapılan tacizi değerlendirdi. Abdullah Gül, "Bunlar çok geride kalmış meseleler, eğitim herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez. Tabibi ki artık bütün bunlar bu tartışmalar çok geride kalmıştır. Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden biri de ODTÜ'dür. Bu şekilde her hangi bir öğrenci, fikrinden, düşüncesinden dolayı baskıya alınamaz alınamaz, bunlar geçmişte kalan meseleler." ifadesini kullandı.

Çözüm süreciyle ilgili tartışmaları da değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: "Başkalarının konuşmalarını referans alarak bir şey söylemek istemiyorum. Bütün bu konular Türkiye'nin aslında problemlerinden kurtulması konularıdır. Türkiye'nin demokratik demokratik standartlarının hukuk standartlarının evrensel anlamda yükseltilmesi meselesidir. Bunlar o dedi, bu dedi diye değil, kendi irademizle kendi ağzımızla Türkiye'ye ne yakışıyorsa onu yapma sürecidir bütün bunlar böyle gördüm ben."

"ÜMİT EDERİM Kİ G-20 TOPLANTISI VESİLESİ İLE TIKANMIŞ OLAN KANALLAR AÇILIR VE ULUSLARARASI CAMİA TOPLU OLARAK HAREKET EDER"

Suriye'deki gelişmeler karşısında üzüntü duyduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti: "Tabii ki en çok üzülenler muhakkak ki bizleriz, çünkü büyük bir sınırımız var, komşumuz var. Bir insan komşusunun evi yanıyorsa onun ateşini de daima hisseder, acısını da hisseder. O acıyı en çok hissedenlerdeniz biz. Onun için bir an önce Suriye'nin düzlüğe çıkmasını, bu süren iç savaşın bir an önce bitmesini çok tabii ki arzu ediyoruz. İsteriz ki bunun yolu siyasi diplomatik bütün çabaları sonuna kadar kullanmaktan geçer. Birleşmiş Milletlerin bu yöndeki tıkanıklılığının ümit ederim ki G-20 vesilesi ile yapılan toplantılarda aşma imkanı olur."

Kimyasal silahlarla yapılan saldırılara vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti: "Unutmayalım ki herkesin gözü önünde 100 binin üzerinde insan öldü. 7 milyona yakın insan evini, barkını terk ettiği ise ve hele hele savaşlarda bile kullanılması yasak olan kimyasal silahlar ki insanlık suçu olarak hep bilinir. Savaşta bile kullanılması yasaktır. Farklılığı bu, onun için kimyasal silaha tepki çok ağırdır. Bunların maalesef kullanıldığına şahit olunca görmek insanı çok üzüyor. Bunlara muhakkak ki bir yolunu bulmak gerekir. Muhakkak ki bunlar cevapsız kalırsa, bütün bu katliamlar ve kimyasal silahların kullanılması, o zaman bunlar giderek çokta yaygınlaşır. Ümit ederim ki G-20 toplantısı vesilesi ile tıkanmış olan kanallar açılır ve uluslararası camia toplu olarak hareket ederek bu iç savaşa dur der. Muhakkak ki bir şey yapmak gerekiyor, yoksa sadece konuşarak daha çok insanın ölmesini görmek de doğrusu her halde insanlığın kabul edeceği bir şey değil. Bütün bunlar siyaset ve diplomasi ile onun yolunu açmak için olursa ancak değerli olur. Geçenlerde söyledim, siyasi strateji olmadan müdahaleler, onlar ne kadar netice verir bunlar uzmanlar tarafından da çok bilinen bir husustur. O bakımdan işin siyasi çıkış stratejisini korumak için G-20 geçekten bir fırsat. Bütün birleşmiş milletlerdeki 5 önemli ülkede orada iken ümit ediyorum ki bu noktada bir anlayış ortaya çıkar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den ODTÜ açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN