Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hiç değilse bugünün başbakanına geçildim'

Başbakan Erdoğan'ın lisede 1'inci olduğu şiir yarışmasında 2'nci olan sanatçı Parla Şenol: "Kazanmayı bekliyordum. Hiç değilse Başbakan'a geçilmişim"

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Usta'nın Hikâyesi belgeselinde, şiir okuma yarışmasında elde ettiği birincilikle ilk kütüphanesine kavuşmasını anlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, tarihin tozlu sayfaları arasından bir fotoğraf karesinin de ortaya çıkmasını sağladı. Başbakan, birinci olduğu yarışmaya dönemin çocuk yıldızı, şimdilerin usta seslendirme sanatçısı Parla Şenol'un da katıldığını söyleyince, Parla Şenol da yıllar önce geçildiği ismin bugünün Başbakanı olduğunu öğrenmiş oldu. Yarışmanın yapıldığı dönemde Yeşilçam'ın genç yıldızlarından biri olan Şenol, kişisel fotoğraf arşivindeki tarihi kareyi de SABAH okurlarıyla paylaştı.

'JÜRİYE ÇOK KIZMIŞTIM'
Şenol, Başbakan'ın birinci kendisinin ikinci olduğu şiir yarışmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Yarışma 1973-74 yıllarında Milli Türk Talebe Birliği tarafından Cağaloğlu'nda düzenlenmişti. Okullar üçer öğrenci ile temsil ediliyordu. Ben Cahit Sıtkı Tarancı'nın 35 Yaş şiirini okumuştum. İkinci olduğum açıklandığında içten içe jüriye çok kızmış, bu durumu gururuma yedirememiştim. Şiiri, çok güzel ve etkileyici bir şekilde okuduğumu düşünüyordum ve kesinlikle kazanmayı bekliyordum. Birinci olan ise, kahramanlık dolu bir şiir okumuştu. Evet kabul ediyorum, coşkulu bir şekilde okumuştu şiiri, ama gene de ben kazanmayı hak ettiğimi düşünüyordum. Usta'nın Hikâyesi belgeseli yayınlandıktan sonra artık içim biraz daha rahat. Hiç olmazsa beni geçen talebenin, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olduğunu öğrendim. Hiç değilse Başbakan'a geçilmişim. Yarışmada İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Tayyip Bey birinci, şimdi artık var olmayan bizim okulumuz Gayrettepe Site Koleji ve ben ikinci, Üsküdar Amerikan Kız Koleji ise üçüncü olmuştu." Erdoğan; Usta'nın Hikâyesi'nde şiir yarışmasında birinci olmasının öyküsünü anlatırken, "Aklımda kaldığı kadarıyla 500 lira gibi bir para ödülü almıştık. O zaman o benim için çok büyük bir ödüldü. Bir taraftan duvara monte kütüphane, kitaplar falan, ilk aldığım ödül de buydu. Kütüphanedeki ilk adımı atış, kendi kitaplarıma sahip oluş orada başladı" demişti.

Hakan HASTAOĞLU / SABAH.COM.TR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hiç değilse bugünün başbakanına geçildim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN