Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis'te başörtüsüne MHP ve BDP'den destek

Giriş Tarihi: 6.9.2013

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in "Önümüzdeki dönem başörtülü milletvekili olabilir" sözleri, MHP ve BDP'den olumlu karşılık buldu. CHP ise "Yasama organında, dini sembol olamaz" dedi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, önümüzdeki dönem başörtülü milletvekili olma ihtimaline yeşil ışık yakarak "Türkiye bu olgunluğa erişti" açıklamasının ardından gözler Meclis'teki partilere çevrildi. Çiçek'in açıklamalarına MHP ve BDP'den destek gelirken, CHP ise konuyu "gündem değiştirme çabası" olarak nitelendirdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin seçimlerde millete başörtüsü konusunda söz verdiğini belirterek "Başörtüsü konusunda MHP'nin durduğu yer bellidir. Daha önce defalarca dile getirdik. AKP, bu meseleyi istismar konusu olmaktan kurtarması gerekir. Parlamento çoğunluğu kendisinde bulunmaktadır. Parlamentoya bir getirsin, biz her türlü özgürlükten yanayız" dedi.

'TEMEL İNSAN HAKKI'

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de, başörtüsü konusundaki tutumlarının net olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Biz başörtüsü ile ilgili yaklaşımımızı temel hak ve hürriyetler kapsamında, en temel insan hakları kapsamında, inanç özgürlüğü kapsamında ele alıyoruz. Devletin, bireyin inanç özgürlüğü ile ilgili dünyasına müdahil olma hakkının olmadığını düşünüyoruz. Dolayısı ile Meclis'te bir başörtülü milletvekilinin olması konusunda da partimiz bu ilke doğrultusunda son derece nettir. İnanç özgürlüğü kapsamında gelişebilecek böyle bir durum ülkemizin demokratik değerlerinin, demokratik çıtasının yükselmesi açısından, 90 yıllık tekçi anlayışın aşılması açısından da önemli olduğu şeklinde değerlendirilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'te başörtüsüne MHP ve BDP'den destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN