Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2020'nin eşiğinden döndük

2020 Olimpiyatları yarışında Madrid'i eleyen İstanbul, ikinci tur oylamada Tokyo'ya geçildi. Finale kalarak büyük bir başarı kazanan İstanbul, olimpiyat hayalini 4 yıl daha erteledi

Giriş Tarihi: 8.9.2013
İstanbul, Buenos Aires'teki 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları oylamasında Madrid'i geride bırakarak ikinci tura kaldı. Ancak final oylamasında 60 oy olan Tokyo, 2020 olimpiyatlarının ev sahipliğini kazandı. Türkiye dün nefesini tutarak 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın ev sahibini belirleyecek Arjantin'deki yarışı izledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti İstanbul'un tanıtımını yaptıktan sonra gözler saat 21.00'de gerçekleştirilecek ilk oylamaya dikildi.

MADRİD'İ 4 OYLA GEÇTİK

Aday kentlere IOC üyelerinin oy verirken kullanacakları numaralar çekilişle belirlendi. Tokyo için 2, Madrid için 4, İstanbul için ise 8 rakamı tespit edildi. Tokyo için oylama yapanlar 2, Madrid için oy atanlar 4, İstanbul için oy atan IOC üyeleri ise 8'e bastı. Elektronik ortamda gizli yapılan oylamada, IOC Başkanı Jacques Rogge oy kullanmadı. Oylamada, Türk IOC Üyesi Uğur Erdener, Japon IOC üyesi Tsunekazu Takeda ile İspanyol IOC üyesi Juan Antonio Samaranch ve Marisol Casado oy kullanmadılar. Oylamanın ilk açıklanan sonucuna göre İstanbul ve Madrid 26'şar oy aldı, Tokyo ise finale kaldı. Bu durumda İstanbul ve Madrid için yeniden oylama yapıldı. Bu defa da bir IOC üyesinin cihazında teknik sorun tespit edildi ve iki kent yeniden oylandı. IOC Başkanı Rogge'un açıklamasına göre, bütün oyların geçerli sayıldığı oylamada toplam 94 IOC üyesi oy kullandı. İstanbul 49 oy alarak finale kaldı. 45 oyda kalan Madrid ise elenen kent oldu.

TOKYO İLE YARIŞTIK

Bu oylamanın ardından hemen final oylamasına geçildi. Ancak sonuçlar bir saat açıklanmadı. Türkiye saat 23.00'e kadar nefesini tutarak yarışı izledi. Başkan Rogge ikinci tur oylamanın sonuçlarını açıklamak için kürsüye çıktığında Türkiye ayaktaydı. Final oylamasında 96 delege oy kullandı. Tokyo 60 oy alırken, İstanbul 36 oyda kaldı. Bu sonuçla İstanbul, 2020 olimpiyatlarının eşiğinden döndü.

DOPİNGE KARŞI SIFIR TOLERANS
Sunum sonrasında Türkiye heyeti, ulaşım ve dopingle ilgili sorulara, yanıt verdi: Dopingle ilgili sorunları saptadık gereğini yapıyoruz. Ulaşımla ilgili her detay planlandı. Sporcuların yarısı 5 dakikada arenaya ulaşacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
2020'nin eşiğinden döndük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN