Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 senaryoya karşı hazırlık

Suriye'ye olası bir operasyon sonrası için göç senaryoları hazırlayan hükümet, Viranşehir çadır kentini yeni mülteciler için boş tutuyor

Giriş Tarihi: 8.9.2013
Suriye'de Esad rejiminin Şam'da kimyasal silah kullanması üzerine Gönüllüler Koalisyonu'nun operasyon beklentisi artarken, Ankara operasyon sonra olası bir göç dalgasına karşı hazırlandı. Çalışmalar "Operasyonun sınırlı olması", "Operasyonun kapsamlı olması" ve "Esad rejiminin koalisyona yanıt vermesi" olarak üç farklı senaryo üzerinden yapıldı. ABD'nin başını çektiği Gönüllüler Koalisyonu'nun kısa süre içinde Esad rejimine hava harekatı yapması gündeme gelince Ankara'da her türlü olumsuz senaryoya karşı hazırlık başladı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi tehdit eden Beşar Esad'a "Biz hazırız, peki Suriye hazır mı?" diyerek Türkiye'nin her türlü tedbiri aldığı mesajını vermişti. Suriye'ye yönelik hava harekatı hem bölge ülkelerinde hem de Türkiye'de birçok senaryonun masaya yatırılmasına neden oluyor. Başbakanlık'ta belli aralıklarla gerçekleştirilen Suriye Koordinasyon Toplantıları'nda olası senaryolar üzerinde çalışma yapıldı. Yeni bir göç dalgası ihtimaline karşılık Ankara'da alınan tedbirler, üç farklı senaryoya göre şekillendi.

3 SENARYO

Bu senaryolar "Operasyonun sınırlı olması", "Operasyonun kapsamlı olması" ve "Esad rejiminin koalisyona yanıt vermesi" olarak sıralanıyor. Operasyon sınırlı olursa göç dalgası beklenmiyor. Ancak operasyonun kapsamı geniş tutulursa ya da Esad'ın koalisyon güçlerine yanıt vermesiyle çatışma çıkarsa göç edenlerin sayısının artabileceği belirtiliyor. Ankara ise bu üç senaryo çerçevesinde tedbirlerini alarak hazırlıklarını tamamladı. Suriye'nin belli noktalarına gerçekleştirilmesi beklenen hava harekatı için 60+30 günlük bir planlama yapılırken, Türkiye'ye gelebilecek yeni göç dalgasında sığınmacıların nerede barınacağı netleştirildi. Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine yaklaşık 30 kilometre mesafede kurulan çadır kent, yeni göç dalgasında Suriyeli sığınmacıların adresi olacak. Yaklaşık 20 bin kişilik kapasitesi bulunan kamp, Suriye'ye yönelik operasyon sonrasında gelecek sığınmacılar için boş tutuluyor. Ayrıca 10 ildeki yaklaşık 21 kampta bulunan kapasite boşlukları da gelen sığınmacılar için kullanılacak.

YENİ KAMP PLANI

Ankara'nın son senaryosu ise "Esad rejiminin koalisyona yanıt vermesi" durumunda ortaya çıkabilecek tabloyu içine alıyor. Bu durumda Suriye'nin iç kesimlerinden bölge ülkelerine göç dalgası gelebilir. Ankara bu ihtimali de göz önüne alarak yeni kamp yapılmasını içine alan bir plan hazırladı. Viranşehir ve diğer kamplardaki boş yerlerin yetersiz kalması durumunda yeni kamplar yapılarak Suriyeli sığınmacılar buralara yerleştirilecek. Bu ihtimal 'en kötü senaryo' olarak değerlendirilirken, bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda spor salonları da Suriyeliler için kullanıma açılabilecek.

TANKLAR SIFIR NOKTASINA GİTTİ
Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde askeri hareketlilik artarak devam ediyor. 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan TIR'lara yüklenen tanklar, geniş güvenlik önlemleri altında Suruç ilçe merkezinden geçerek Suriye sınırındaki 2. Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı Mürşitpınar köyündeki 6. Bölük Komutanlığı'na sevk edildi. Tankların Suriye sınırına sıfır noktadaki Mürşitpınar bölgesine ve sınır karakollarına yerleştirilmesi bekleniyor. Sınıra daha önce tank ve füze savunma sistemleri ile diğer askeri araçlar konuşlandırılmıştı. Şanlıurfa Valiliği'nin Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Akçakale sınır kapısının güvenliği ile ilgili rapor gönderdiği haberleri ile ilgili açıklama yapan Vali Celalettin Güvenç de "Aldığımız tedbirlerle sınırımızdaki güvenlik eskisinden daha iyi durumdadır" dedi. Basına sızan raporun iç yazışma olduğunu vurgulayan Güvenç, "Açıkça ifade ediyorum 230 kilometrelik hattımız Suriye sınırında en güvenli sınırdır. Aldığımız tedbirlerle sınırımızdaki güvenlik eskisinden daha iyi durumdadır" dedi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise MHP Mersin Milletvekili Ali Öz'ün soru önergesine verdiği yanıtta TSK envanterinde kimyasal bir tehdide karşılık tespit, teşhis, korunma, temizleme numune alma ile personeli kimyasal silah/ajanlara karşı koruyucu malzeme/ teçhizatlarının bulunduğunu bildirdi. Yılmaz, TSK'da kimyasal silahlara karşı alınan önlemlerin beka tedbirleri kapsamında KBRN savunma tedbirleri olduğuna işaret ederek, söz konusu tehdide yönelik ulusal seviyede alınacak önlemlerin ise Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı koordinesinde ilgili tüm kurum ve kuruluşların işbirliği ile yürütüldüğünü belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 senaryoya karşı hazırlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN