Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ODTÜ'deki ayrımcılığa karşı suç duyurusu

Giriş Tarihi: 8.9.2013
Ulusal Öğrenci Konseyi ODTÜ'de yaşanan "ayrımcılık" olayı üzerine eğitim öğretim hakkının engellenmesi ve dini değerlere saldırı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ulusal Öğrenci Konseyi adına Mehmet Can Erdündar suç duyurusunda "Mahalle baskısı yaratarak başı örtülü bayanları eğitim kurumundan uzaklaştırıp toplumdan soyutlama gayretindedirler" dedi. ODTÜ'de kayıt işlemleri sırasında bir grubun sözlü saldırısına uğrayan H.K ve N.C, karakola giderek olaya karışan kişilerden şikayetçi oldu.

2 ÖĞRENCİ ŞİKÂYETÇİ OLDU
Şikâyet üzerine soruşturma başlatan polis, görüntüleri izleyerek olaya karıştıkları tespit edilen 8 kişinin kimliğini belirledi. 4'ü ODTÜ öğrencisi 8 kişinin ifade işlemleri için emniyete çağrılacağı öğrenildi.

'İNANCA SAYGI' EYLEMİ
Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere sözlü saldırı olayını protesto etti. ODTÜ kapısının yakınında toplanan platform üyeleri, "İnanca saygı başörtüsüne özgürlük" yazılı pankart açarak, çeşitli sloganlar attı.

'Bu yaşama müdahalenin ta kendisi'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Antalya Kepez'de ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırıya ilişkin "Gidin bakın ODTÜ'de o protestoyu yapanlar, bu ülkede yaşam tarzına müdahale edildiğinden dolayı şikayet eden kişilerdir. Sizin yaptığınız nedir? Sizin yaptığınız, yaşam şartlarına karışmanın, müdahale etmenin ta kendisidir" dedi. Konuya ilişkin fikirleri sorulan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise şunları söyledi: "Şahsen bu tür hadiselerin ağır bedellerini ödeyen bir milletin mensuplarıyız. Bunu artık bedel ödeyen değil buradan zenginlik çıkaran bir noktaya getirmek lazım. Başı örtülü de başı açığı da bizim evlatlarımız ama başı örtülünün üretkenliği çok daha fazlaysa onu da baş tacı etmeliyiz. Başı açığın üretkenliği daha fazlaysa onu da baş tacı etmeliyiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ'deki ayrımcılığa karşı suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN