Türkiye'nin en iyi haber sitesi

F-4'ü vuran üs ilk hedef olacak

Suriye'den füzelerle gelecek tehdide karşı Patriot'lar, uçaklara karşı F-16'lar hazır. Karşı saldırıda ise ilk hedef Türk F-4 uçağını düşüren Lazkiye'deki hava savunma sistemleri

Giriş Tarihi: 10.9.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye'ye yapılması beklenen müdahale konusunda "her türlü senaryoya karşı hazırız" mesajı verirken, mesajın perde arkasına SABAH ulaştı. Suriye'ye yapılacak olası müdahalede Türkiye, Esad tarafından yapılacak her türlü kimyasal saldırıyı masaya yatırırken, "endişeye gerek yok" sonucu ortaya çıktı. Ankara'da yapılan güvenlik toplantılarında Türkiye'nin 3 alanda tehlike altında olabileceği değerlendiriliyor.

SINIRDAKİ ÜÇ RİSK

Suriye tarafından füze ile yapılabilecek olası kimyasal saldırıda "Patriot" füzelerinin sınıra ulaşmadan saldırıyı etkisiz hale getirebileceği değerlendiriliyor. Uçak ile yapılabilecek saldırılara ise Türk F-16'ları sınırın dışında anında karşılık verecek şekilde hazır durumda bekletiliyor. Karadan batarya ile olası saldırı riski ise Esad'ın Türkiye sınırına bu kadar yakın yerleşimi olmadığı için en düşük ihtimal olarak görülüyor. ABD, Almanya ve Hollanda'dan gelen Patriotlar olası bir kimyasal tehdide karşı alarm durumunda bekliyor. Patriotlar, savaş uçaklarına, orta ve uzun menzilli balistik füzelere ve gemilerden fırlatılan füzeler ile insansız hava araçlarına karşı etkin olacak. Fırlatılan füze, Patriotların radar sistemiyle önceden algılanıp özellikleri belirleniyor. Sistem 9 saniyeden kısa bir sürede hazırlanıp ateşleme yapıyor. Sistem bilgisayarı, hangi bataryadaki füzelerin daha etkin sonuç sağlayacağını tespit ederek, ateşleme için seçim yapıyor. Patriotlar hem uçaklara hem de balistik füzelere karşı kullanılabiliyor. Ankara'da gerçekleşen güvenlik toplantılarında, olası bir füze saldırısında füzenin sınıra ulaşmadan etkisiz hale getirileceği değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi. Uçaklara karşı Patriotların yanında Türk F-16'ları da saldırılara karşı savunma amacıyla tüm hazırlıklarını tamamladı. Suriye uçaklarının Türk sınırına yaklaşması halinde F-16'lar devreye girecek. Tehdit görüldüğü anda F-16'lar savunma planını hayata geçirerek, kimyasal veya farklı saldırıları etkisiz hale getirecek. Masadaki bir diğer ihtimal de sınıra yakın bölgelere tabyalardan yapılabilecek saldırılar. Ancak bu şu anda en düşük ihtimal olarak değerlendiriliyor. Zira Esad'ın Türkiye sınırına yakın bölgelerde konuşlanmış tabyası bulunmuyor. Savunmada tüm ihtimallere karşı tedbirler alınırken, saldırıda ise Türkiye'nin hedefi belli: Suriye'ye karşı nasıl bir saldırı olursa olsun, Türkiye'nin F-4 uçağını düşüren Lazkiye'deki hava savunma sistemleri etkisiz hale getirilecek. Türkiye'nin gerek kendi içinde gerekse istihbarat paylaşımlarında Esad'ın ana savunma ve füze sistemlerinin büyük bir kısmının Lazkiye'de konuşlandığı, Türkiye'ye saldırı yapan bataryaların da burada olduğu ve olası müdahalede bu bataryaların da ilk vurulacak noktaların arasında yer aldığı öğrenildi.

Siren sistemi onarılıyor
Türki ye'nin Suriye sınırındaki ilçesi Reyhanlı'da olağanüstü durumda hızlı haberleşme için belediye sirenlerinin bakım ve onarımı yapılıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından, Reyhanlı Belediyesine gönderilen yazı ile olası sıkıntı durumunda vatandaşların bilgilendirilmesi için siren sistemlerinin hazır hale getirilmesi istendi. Bunun üzerine uzman ekipler tarafından belediye bünyesinde yer alan siren sistemlerinin bakım ve onarım işlemlerine başlandığı görüldü.

Askere korumalı elbise
Kimyasal tehdide karşı Türk askerine kimyasal, biyolojik, nükleer (KBRN) korumalı elbise takviyesi yapıldı. Yıl sonuna kadar toplam 161 bin 102 adet korumalı elbise dağıtılacak. Halen iç savaşın devam ettiği Suriye'deki kimyasal silah stoku, Türkiye için tehdit oluşturuyor. ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, dünyanın en büyük dördüncü kimyasal silah stoku Suriye'de bulunuyor. Silahların önemli bir bölümünün Halep yakınlarında tutuluyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
F-4'ü vuran üs ilk hedef olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN