PKK'ya göre kaç kişi çekildi?

Giriş Tarihi: 10.9.2013 22:19
PKK, 8 Mayıs'tan bu yana Türkiye sınırları dışına çekilen terörist sayısını ilk kez açıkladı.

'Çözüm süreci' kapsamında PKK'nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan 'ın 25 Nisan'da Kandil Dağı'nda düzenlediği basın toplantısında 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye sınırları dışına çekileceğini açıkladı. Van'ın kırsal kesiminden yola çıkan ilk grup 14 Mayıs'ta Kuzey Irak'a geçerek Metina Dağı'nda basın mensuplarına gösterildi. Karayılan'ın başına getirildiği PKK'nın silahlı kanadı olan örgütün silahlı kanadı Mayıs ayı başında başlayan çekilme kapsamında sayıları 17-22 arasında değişen PKK'lı grupların Kuzey Irak topraklarına girişi devam etti. Açıklamalara göre, Mayıs'ta 6, Haziran'da 10, Temmuz'da 6 ve Ağustos'ta 7 PKK'lı grup silahları ile Irak'a geçiş yaptı.

Her çekilen gruptan sonra açıklama yapan PKK terör örgütünün kaynaklarının verdiği rakamlara göre 8 Mayıs-26 Ağustos tarihleri arasında 600 PKK'lıdan oluşan 29 grup Diyarbakır, Tunceli, Karadeniz, Şırnak, Bingöl, Erzurum, Siirt ve Hakkari'den Kuzey Irak'a geçti.

PKK ve BDP yetkilileri, çekilme aşamasının bittiği yönünde açıklamalar yapınca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümet yetkilileri, çekilmenin bitmediğini ve çekilme oranının yüzde 20-25 olduğunu, örgütün daha çok kadın, hasta ve yaşlı örgüt mensuplarına sınırların dışına taşıdığını açıkladı. Bunun üzerine 19 Ağustos'ta KCK'dan yapılan açıklamada, çekilmenin sürdüğü, yaşlı, kadın ve hasta örgüt mensuplarının sınır dışına çekildiğinin doğru olmadığı belirtilerek, bu iddialara çekilenlerin fotoğraflarını yayınladı. Çekilme oranları ile ilgili tartışmalar sürerken, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık , örgüte yakın yayın organlarında "Çekilmede Türkiye sınırlarında 1 gerilla kalmayacak diye bir anlaşma imzalamadık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'ya göre kaç kişi çekildi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN