Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özal gizlilik talebi reddedildi

Ergenekon davasından 22 yıl 6 ay hapis cezası alan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin açılan davanın ilk duruşması, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin salonunda yapılan duruşmada, sanık Ersöz'ün avukatı duruşmanın gizli yapılmasını istedi. Mahkeme bu talebi reddetti.

Giriş Tarihi: 11.9.2013 12:04
Ersöz'ün avukatı Hulusi Coşkun, gizli tanıkların merhum Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın onuruna, kişiliğine, namusuna yönelik şantaj gibi iddialar attığı, hatta Merhum Cumhurbaşkanı'nı öldürme fiiline katıldığı, bizzat gerçekleştirdiğinin ima edildiğini söyledi. Ahmet Özal'ın da bu süreçte bir takım pazarlıklar yaptığı, olayın ifşa edilmemesi çabası gösterdiğinin yine gizli tanık ifadesiyle ortada olduğunu belirten Coşkun, "Bu fiilerin mahkemede tartışılmasının ahlaken bağdaşmayacağı, iddianamede bu suçun eylem unsurunun idddianemede atlanarak bunlara yer verilmemiştir. Usulen büyük bir eksiklik ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Ceza Muhakemesi Kanunu 182. madde gereği duruşmanın kapalı yapılmasını talep ediyoruz." dedi.

Müdafi avukatları ise iddiaların daha önce basında yer aldığı ve özellikle bu davanın açılmaması için her türlü engelin yapıldığını kaydetti. Zor imkanlarıyla savcılık makamının bu davayı açmasından dolayı teşekkür eden avukatlar, "Her şey tartışılsın, herşey açığa çıksın. Takdir yüce mahkemenindir." diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı da "Duruşmaların aleni yapılması prensibi bulunduğu, mevcut dosyada duruşmanın gizli yapılması gerektiği şartları bulunmadığı, bu nedenle sanık vekilinin duruşmaların gizli yapılmasına yönelik talebin reddine karar verilmesini istiyoruz." dedi.

Mahkeme heyeti de duruşmaların gizli yapılması talabeni oy birliğiyle reddetti. Ersöz'ün avukatı Coşkun, müvekkilinin o yıllar Şırnak'ta görev yaptığını ve o tarihlerde Ankara'ya hiç gelmediğini söyledi. Sanık Ersöz hakkında beraat talep eden Coşkun, iddianamenin atlanarak okunmasını istedi. Müvekkilinin hazırladığı savunmayı takdim etti.

Duruşmada iddianeme okunmaya başlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özal gizlilik talebi reddedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN