’nden büyükşehir kararı

Giriş Tarihi: 13.9.2013 17:02

Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na kısmi iptal., 6360 sayılı Kanun'un, kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce yolların inşa, tamir ve genişletilmesi nedeniyle tarh edilmemiş harcamalara katılma paylarının belediye meclisi kararıyla alınmayabileceğine ilişkin hükmü iptal etti.Yüksek Mahkeme, CHP'nin diğer iptal istemlerini ise reddetti.

, CHP'nin açtığı dava üzerine, on üç ilde büyükşehir belediyesi ve yirmi altı ilçe kurulmasına ilişkin kanunun, yalnızca geçici birinci maddesinin 27. fıkrasını Anayasaya aykırı buldu, diğer iptal istemlerini ise reddetti.

Yüksek Mahkeme, 6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptaline ilişkin CHP'nin açtığı davayı esastan görüşerek karara bağladı.

6360 sayılı Kanun'un geçici birinci maddesinin 27. fıkrasını Anayasaya aykırı bulan Yüksek Mahkeme, diğer iptal istemlerini ise reddetti.
İptal edilen düzenleme, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce yolların inşa, tamir ve genişletilmesi nedeniyle Belediye Gelirleri Kanunu'nu uyarınca tarh edilmemiş harcamalara katılma paylarının belediye meclisi kararıyla alınmayabileceğini öngörüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasa Mahkemesi’nden büyükşehir kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN