Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Talimat size verildi'

Bülent Arınç, PKK'nın sınır dışına çıkışını durdurmasına ilişkin "21 Mart'ta, nevruzda mektubu okunan kişi, kendi örgütü üzerinde söz sahibiyse o örgüt de 'Bizim irademiz Öcalan'ın iradesidir' diye baştan ifade etmişse bunun sonuçlarını görmemiz lazım" dedi

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV'de katıldığı canlı yayında AK Parti MKYK'da bugün ikinci kez ele alınacak Demokratikleşme Paketi'yle ilgili soruları yanıtladı. Pakette yer alması beklenen nefret suçuyla ilgili, "Ayrıca tanımlamak yerine Türk Ceza Kanunu'ndaki bazı maddelerin içerisine, kasıt eğer nefretse veya insanların dili, dini, ırkı, mezhebi, siyasal düşüncesi, felsefesi, yaşam biçimi amaçla işlenmişse, onun cezasını fevkalade artıracak bir düzenleme yapacağız" dedi. Demokratikleşme Paketi'nin, Türkiye'de insanların günlük yaşamlarını kolaylaştıracağını kaydeden Arınç, "Dinleri, inançları itibarıyla, laikliği gerçek anlamda din ve vicdan özgürlüğü olarak kabul ediyorsak, laik bir yaşamın şartlarını hazırlama noktasında da başka maddeler olacak" diye konuştu. Arınç, Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun açılmasıyla ilgili de "Henüz siyasi bir karar verilmedi o konuda" dedi. Arınç, ayrıntıları Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak paketin ekim ayı içinde yasalaştırılacağını kaydetti.

ANADİLDE EĞİTİM YOK
'
Anadil' konusuna ilişkin ise Arınç, "Anadilin bir eğitim dili olarak kabul edilmesi, serbest olsa dahi uygulanabilmesi noktasında, BDP dışındaki bütün siyasi ve bürokratik kurumların itirazlar var. Dolayısıyla gündemimizde o konu yok" dedi. Demokratikleşme paketinde Alevi yurttaşlar için düzenleme olup olmayacağına yönelik soruyu yanıtlayan Arınç, "Olacak mutlaka. Onların da şüphesiz haklı taleplerine demokratik bir hukuk devleti bigâne kalamaz"

"İRADEYİ GÖRELİM"
Terör örgütü PKK'nın yurt dışına çıkışları durdurmasının çözüm sürecini nasıl etkileyeceğine ilişkin soruya Arınç, şu karşılığı verdi: "Bu çözüm sürecinin aktörlerinden birisi de örgütüne 'Silahları bırakın, yurt dışına çıkın ve bundan sonra siyaset ve fikir konuşsun' dedi. Biz bunu esas alıyoruz. 21 Mart'ta, nevruzda mektubu okunan kişi, kendi örgütü üzerinde söz sahibiyse o örgüt de 'Bizim irademiz Öcalan'ın iradesidir' diye baştan ifade etmişse bunun sonuçlarını görmemiz lazım. O size 'çıkın' diyor, siz ayak sürüyorsunuz, ya çıkacaksınız ya çıkmayacaksınız. Çıkarsanız liderinizin, iradenizin bağlı olduğu kişinin sözünü yerine getirmiş olacaksınız. Çıkmazsanız 'O da kim oluyor' anlamına gelecek birtakım sözler konuşacaksınız. İş size düşüyor, talimat size verildi. Bizim bunlara laf yetiştirmek veya muhatap almak gibi bir düşüncemiz yok."
'İSLAMO FOBİ DÜNYA BARIŞINA TEHDİT '
"Hukuk ve Medya Bağlamında Uluslararası İslamofobi Konferansı", İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce (BYEGM) İstanbul'da düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İslamofobinin 'baskı aracı' olarak kullanıldığını belirterek "Son derece sinsi şekilde ilerleyen ırkçılık, ayrımcılık, köktencilik, aşırılık gibi sorunlar, toplumlara ölümcül bir virüs gibi nüfuz etmeye çalışıyor. İşte bu virüslerden biri de İslamofobidir" dedi. İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da "İslamofobi dünya barışı ve güvenliği için açık bir tehdit" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Talimat size verildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN