Kimyasalsız katliama dönmesin...

Giriş Tarihi: 15.9.2013

Suriye'deki kimyasal silahların imhası çabalarını değerlendiren Davutoğlu, Suriye'deki katliamlar bir an önce durdurulmalıdır. Kimyasal silah imhası, kimyasalsız katliama cevaz vermemelidir" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ile görüşmesinin ardından Suriye ve bölgedeki gelişmeler konusunda Türkiye ile Kanada'nın ortak bir yaklaşıma sahip olduğunu belirterek "Suriye'deki katliamlar bir an önce durdurulmalıdır. Kimyasal silah saldırısından sorumlu olanlar mutlaka cezalandırılmalıdır. Kimyasal silahların imhası, kimyasal saldırı olmadan insanların katledilmesine cevaz verecek şekilde yorumlanmamalıdır" dedi. Bakan Davutoğlu, Kanadalı mevkidaşı John Baird ile dün İstanbul Conrad Otel'deki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Suriye'de Esad rejiminin kimyasal silah envanteri için 1 aylık süre talebini değerlendirirken "Kimyasal silahların yer yüzünden silinmesi insanlığın geleceği açısından çok güzel bir haberdir, kimse buna karşı çıkamaz.Ancak bunu yapıyor görünüp, bir taraftan ki bu inisiyatif başladıktan sonra Suriye kuvvetlerinin hava bombardımanında artışlar görüldü, bunu fırsat bilip uluslararası toplumu böyle meşgul edip öbür tarafta sanki Scud füzesi kullanmak ya da uçaklarla bombardımanda bulunmak suç değilmiş gibi onlara devam etmek ve uluslararası toplumu bununla oyalamak, işte bu kabul edilemez" diye konuştu.

'SUÇU YOK ETMEZ'
Kimyasal silahların tasfiyesinin güzel bir haber olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Ancak bir, bu geçmiş işlenen suçları ortadan kaldırmaz. O bin 700 kadının, çoluk çocuğun bebeğin, zavallı masumun kimyasal silahlarla ne şekilde öldüklerini gösteren videolarını seyrettikten sonra eğer bu cürüm karşılıksız kalırsa bundan sonra başka aktörler de önce kimyasal silah kullanır sonra da 'teslim ediyorum' diyerek, böyle bir sorumluluktan kaçınmış olurlar. İkincisi de şu sonucu doğurmamalıdır; kimyasal silahların teslimi ne kadar sürecek? 2 ay mı, 5 ay mı, 6 ay mı? Kimyasal silah dışındaki silahlarla insanların öldürülmesini mazur gösterecek bir yeni durumun ortaya çıkması da kabul edilemez."

ZAMAN TAKTİĞİ
Davutoğlu, uluslararası toplumun Suriye rejiminin 'zaman kazanma taktiklerine' boyun eğmemesi gerektiğine vurgu yaparak, "Şu ana kadar BM Güvenlik Konseyi'nde hiçbir karar çıkamamış olması aslında bütün bu son dönemde artan şiddetin en önemli sebeplerinden biridir" diye konuştu.

KERRY TELEFONLA ARAYIP BİLGİ VERDİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonla görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Davutoğlu'nu telefonla arayarak Suriye'de rejimin elindeki kimyasal silahların imhasına ilişkin olarak Rusya ile ABD arasında varılan mutabakat hakkında kapsamlı bilgi sundu. Davutoğlu'nun görüşmede, kimyasal silahların imhasına yönelik sürecin, Suriye'deki krize acil çözüm bulunması ihtiyacını ortadan kaldırmayacağını ve rejim tarafından kimyasal silahlar kullanılmadan gerçekleştirilen katliamlara karşı caydırıcı önlemler alınmadığı takdirde Suriye'deki insani trajedinin daha da artacağını vurguladığı kaydedildi. İki bakanın, önümüzdeki günlerde yeniden görüşerek konu hakkındaki temaslarına devam etme hususunda mutabık kaldıkları belirtildi. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyasalsız katliama dönmesin...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN