Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hrant Dink davasında flaş gelişme

Giriş Tarihi: 17.9.2013 12:31 Güncelleme Tarihi: 17.9.2013 13:51

Hrant Dink davasında mahkeme sanık Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı verdi. Mahkeme, Yargıtay'ın bozma kararına uyup uymayacağı yönündeki kararını ise daha sonra açıklayacak.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Mustafa Başer, Yargıtay'ın bozma kararına karşı sanık ve avukatlarının ardından Dink ailesi avukatlarına söz verdi. Başkan Başer, Dink ailesi avukatlarına, "Yargıtay, suç örgütü yönünden müdahilliğinizi kabul etmiyor." hatırlatlaması yaptı. Dink ailesinin avukatlarından Bahri Belen, "Müvekkillerimiz bu davaya eşi, kardeşi, babası öldürüldüğü için katılmadılar. Aslında Trabzon'da papazın öldürülmesi, Başbakan'ın uçağına bomba ihbarı yapılması ile toplumun terörize edilmesi, Mc Donalds olayını organize ederek insanların yaralanmasına sebep olan ve son olarak muhalif bir gazeteci olan Hrant Dink'in öldürülmesi eylemlerinin gerçekleştiren örgütün başının ve sonunun ortaya çıkması için müdahil oldular." dedi. Yargıtay'ın, Hrant Dink'in öldürülmesini çok basit bir gerekçeye dayandırdığını ifade eden Belen, "Yargıtay, Türklüğü aşağılayan yazılarından dolayı öldürüldüğünü belirtiyor. Aslında Hrant Dink öldürülmesi bu kadar basit değil. Eğer Dink sadece bu yazılarından dolayı mahkum olduğu için bir avuç Trabzonlu tarafından öldürüldüyse mesele yok. Ama bu örgüt, 'akıllı ol' diye Orhan Pamuk'u hala tehdit ediyorsa Agos gazetesi ve Dink ailesi bu tehdidin nereden geleceğini bilmek için müdahil olmuştur." diye konuştu. Agos'un merdivenlerinin bordo-maviye boyandığını hatırlatan Belen, "Bu gösteriyor ki, bu örgüt basit bir Trabzonlu grubun oluşturduğu çete örgütü değil. hala merdiven boyayıp tehdit ederek eylemlerini sürdürüyorlarsa biz bu örgütün ortaya çıkması konusunda örgüt yönünden müdahil olmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Dink ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin de, Dink ailesinin yaptığı açıklamayı okuyarak "Aile duruşmalara katılmayacağını bildirdi. Bu müsamereyi daha hazla görmek istemediklerini belirttiler. Bu cümle hepimiz açısından üzüntü vericidir. Bu dava sadece ailemizin değil, Türkiye'de demokrasiye inanan, ayrımcılığı ortadan kaldırmayı isteyen, devletin şeffaflaşmasını arzu eden, yüzleşmeden ve barıştan yana herkesin davasıdır. İşte bu insanlar adına avukatlarımız davayı sahipsiz bırakmayacak." diye konuştu.

Bozma ilamına karşı görüşü sorulan duruşma savcısı, usul ve yasaya uygun bulunan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararına uyulmasını istedi. Uyulması istenen karar doğrultusunda sanıklardan Osman Hayal'in dosyadaki fotoğraflarıyla ilgili Adli Tıp Kurumu'nca dava aşamasında alınan raporların ve Saray Kumaşçılık'tan temin edilen görüntülerin bir kez de TÜBİTAK'a gönderilerek incelettirilmesini isteyen savcı, sanık Tuncel'in suç vasfının değişme ihtimaline karşı tutuklanmasına ve hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verilmesini talep etti.

Tutuklama talebiyle ilgili olarak tekrar söz verilen Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu, "Müvekkilim rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılamadı. Bu konuda rapor sunuyorum. Kendisi adresini de mahkemeye bildirmiştir. Bir sonraki celse duruşmada hazır olacaktır. Mahkemeniz bozmaya uyulup uyulmayacağı konusunda bir karar vermemiştir. Müvekkilim bozmaya karşı beyanlarını dile getirecektir. Bu aşamada yakalama talebini yerinde bulmuyoruz. Mevcut sanıkların merkezinde olduğu bir örgüt de yoktur. Müvekkilim de bu örgütün mağdurudur." ifadelerini kullandı.

Yaklaşık yarım saat ara veren mahkeme, daha sonra aldığı kararları açıkladı. Mahkeme, duruşmaya gelmeyen sanıklar Ahmet İskender, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Osman Hayal'in duruşmaya zorla getirilmelerine karar verdi. Sanık Erhan Tuncel'in üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyetlerinin aleyhine değişme ihtimali bulunduğunu belirten mahkeme, tutuklanmak üzere yakalama emri çıkarılmasını kararlaştırdı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulup uyulmayacağı konusunda aleyhine bozma yapılan kişilerin bozmaya karşı beyanları alındıktan sonra karar verilmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı 3 Aralık'a erteledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hrant Dink davasında flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN