Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis'in ilk gündem maddesi tezkere

1 Ekim'de yeni yasama yılına başlayacak olan Meclis'in ilk gündem maddesi süresi 4 Ekim'de dolacak olan Suriye tezkeresi olacak.

Giriş Tarihi: 17.9.2013 09:45
Edinilen bilgiye göre süresi uzatılması öngörülen Suriye tezkeresi önümüzdeki hafta Meclis'e gönderilecek. Suriye tezkeresinin Meclis Genel Kurulu'nda da 2 Ekim Çarşamba günü görüşülmesi bekleniyor.

GÜNDEM SURİYE

TBMM 1 Ekim Salı günü yeni yasama yılına başlayacak. Meclis'in en önemli gündem maddesini ise süresi 4 Ekim'de sona erecek olan Suriye tezkeresi oluşturuyor.

Edinilen bilgiye göre, Suriye tezkeresinin süresi 1 yıl daha uzatılarak önümüzdeki hafta Meclis'e gönderilmesi bekleniliyor.

Suriye'deki durumun oluşturduğu tehdit ve riskler çerçevesinde hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükûmetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile gerekli düzenlemelerin Hükûmet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, Anayasa'nın 92'nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesine ilişkin tezkere geçen yıl Meclis'te kabul edilmişti.

Edinilen bilgiye göre süresi uzatılacak olan tezkerenin 2 Ekim Çarşamba günü Genel Kurul'da görüşülmesi bekleniyor.

KOMİSYON BAŞKANLARI VE ÜYELER SEÇİLECEK


1 Ekim'de açılacak Meclis'te ilk hafta komisyon başkanları ve üyeler belirlenecek. Ancak komisyon başkanların da büyük bir değişikliğin olmaması bekleniyor.

MHP'de ise iki grup başkanvekilliği için seçim yapılacak. Ayrıca grup organları da belirlenecek.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ İLK HAFTA BEKLENMİYOR

Edinilen bilgiye göre üzerinde çalışılan Demokratikleşme Paketi'nin ilk hafta Meclis gündemine gelmesi beklenmiyor. Kulislerde söz konusu paketin Kurban Bayramından sonraya kalabileceği ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'in ilk gündem maddesi tezkere
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN