Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gereği yapıldı'

Giriş Tarihi: 18.9.2013

Başbakan Erdoğan, Suriye'ye ait helikopterin düşürülmesiyle ilgili "Angajman kurallarını defaatle açıkladık. Uyarılara kulak asılmayınca silahlı kuvvetlerimiz tarafından gereği yapılmıştır" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye'ye ait helikopterin düşürülmesi ile ilgili, "Biz silahlı kuvvetlerimize belli alanlarda belli yerlerde yetki veririz. Sınır ihlalleri olacak olursa angajman kuralları işletilir bunun bilinmesini isteriz diye defaatle açıkladık. Bu olayda da 2 km kadar bir sınır ihlali söz konusu. Uyarılara kulak asmayınca kurallar işletilmiştir ve silahlı kuvvetlerimiz tarafından da orada gereği yapılmıştır" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Suriye konusunda Rusya ile ABD arasında yapılan anlaşma ile ilgili de, "Sadece kimyasal silahlar üzerinden hep hareket ediyoruz. Niçin sadece kimyasal silahlar üzerinden hareket ediyoruz? Kimyasal silahı kullanmak da suçtur konvansiyonel silahları kullanmak da suçtur" ifadelerini kullandı. Erdoğan şu mesajları verdi:
YETKİ ÖNCEDEN VERİLMİŞTİ: (Helikopterin vurulma sürecinde siyasi otoritenin haberi var mıydı? Sorusuna) Biz silahlı kuvvetlerimize belli alanlarda belli yerlerde yetki veririz, yetkilendiririz. Bildiğiniz gibi Suriye konusunda özellikle angajman kurallarına yönelik bir yetkilenmeyi yaptık bundan birkaç ay önceydi benim de bu konuya yönelik açıklamalarım vardı eğer sınır ihlalleri olacak olursa angajman kuralları işletilir bunun bilinmesini isteriz diye defaatle açıkladık. Bu olayda da 2 km kadar bir sınır ihlali söz konusu. Bu sınır ihlali sebebiyle de 14:25 gibi, uyarılara da kulak asmayınca kurallar işletilmiştir ve silahlı kuvvetlerimiz tarafından da orada gereği yapılmıştır. Olay budur.
ADETA SOYKIRIM SÖZ KONUSU: (Rusya ve ABD arasındaki Suriye'nin kimyasal silahlarını teslim anlaşması ile ilgili) Nedense çok ciddi bir dezenformasyonla karşı karşıyayız. Sadece kimyasal silahlar üzerinden hep hareket ediyoruz. Niçin sadece kimyasal silahlar üzerinden hareket ediyoruz? Kimyasal silahı kullanmak da suçtur konvansiyonel silahları kullanmak da suçtur. 110 bine yakın insanın ölümü göz ardı ediliyor. Sürekli olarak kimyasal ile öldürülen bin 700 insan konuşuluyor.
BMGK FELÇ TABLOSU: Dünya hala bunları görmüyor. St. Petersbug'da bunları hep gündeme getirdik. "ABD Rusya ne yapar?" siz bu soruyu soruyorsunuz biz de diyoruz ki BM Güvenlik Konseyi ne yapar? Sayın Obama St. Petersburg'da "BMGK felç olmuştur" dedi. Bu tablo felç tablosudur. Ama bu felç olan BMGK'yi düzeltmek herhalde oradaki birinci derecede daimi üyelerin sorumluluğundadır ondan sonra da tüm BM üyelerinin sorumluluğu dahilindir.
PAKET TAMAM: (Paketin son durumu ile ilgili soruya) Bugün çalışmamızın ilk etabını tamamladık. Şu anda görevlendirmeleri yapmak suretiyle arkadaşlarımız redaksiyonlarını yapacaklar ve ay sonuna kadar ben de sadece demokratikleşme paketine yönelik bir basın toplantısı ile bunu basına açıklayacağım. (Anadil için) Hepsini onun içinde göreceksiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gereği yapıldı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN