Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Misilleme beklemiyoruz'

Giriş Tarihi: 18.9.2013

Helikopterin kendi radarına 'İhlali biliyorum' bilgisi verdiğini söyleyen Davutoğlu, "Suriye'den saldırı beklemiyoruz" dedi

, Türk F-16'ları tarafından düşürülen Suriye'ye ait helikopterin radar kayıtlarına göre Türkiye sınırını kasten ihlal ettiğini söyledi. Genelkurmay İkinci Başkanı'ndan dün sabah olayın tüm boyutlarına dair bilgi aldığını belirten Davutoğlu, "Böyle helikopter bize yaklaşıyor ve sınıra 5-6 mil kala uyarıda bulunuyoruz. 'Yaklaşmayın' diyoruz. Elimizdeki kayıtlara göre kendi radarları da bunu tespit ediyor ancak pilot 'biliyorum' karşılığı veriyor" dedi. a Haber'de "Tüm kayıtlarda olduğu üzere düşen helikopter çok maksatlı kullanılabilecek ve sivil halkın üzerine varil bombası attığını bildiğimiz bir helikopterdi" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin, güvenliğini ve ulusal çıkarlarını korumak açısından her türlü gelişmeye karşı hazırlıklı olduğunu ancak Suriye'den bir misilleme beklenmediğini söyledi. Türk uçaklarının aceleci davrandığı eleştirileri geldiği hatırlatılan Davutoğlu, "Suriye Genelkurmay'ının acelecilik yorumu suçu ikrardır. Suriye'nin açıklaması sınır ihlali suçu işlediklerini ortaya koyuyor" dedi. Olayda bilinçli bir ihlalin olduğunun altını çizen Davutoğlu, "Sadece ihlal değil, Türkiye'ye dönük bir tehdit şeklinde sınırımıza yaklaşanlara karşı hiçbir tereddüt göstermeyeceğimizi bütün dünyaya ilan ettik. Suriye hükümeti de bunu biliyordu. Bizi suçlayacaklarına, Türkiye'yi sınamaya kalkmaları dolayısıyla kendi haddini bilmezliklerini suçlamaları lazım" diye konuştu.

'Cezasız kalmamalı'
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, BM Araştırma Misyonu raporunda, Gota'da sarin gazının karadan karaya roketle kullanıldığının tespit edildiği hatırlatılarak, şöyle denildi: "Bu suçu işleyenler hesabını vermelidir. Bunu sağlamak uluslararası toplumun asli görevi ve sorumluluğudur. BM Güvenlik Konseyi, mutabakata uyulmaması durumunda rejime karşı tedbir alınacağına dair bağlayıcı karar almalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Misilleme beklemiyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN