Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ciddiye almıyoruz'

Giriş Tarihi: 20.9.2013

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Levent Gümrükçü, "Kimyasal silahların Türkiye'den gittiği iddiaları tamamen asılsız. Bunları ciddiye almak mümkün değil" dedi

Suriye'de kullanılan kimyasal silahların Türkiye üzerinden geldiği iddialarını Dışişleri Bakanlığı ciddiye almadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Türkiye'nin kimyasal silah kullanımına, bulundurulmasına, üretimine en ufak tahammül göstermesinin söz konusu bile olmadığını belirterek, "Bu iddiaları ciddiye almak mümkün değildir" dedi. Gümrükçü, şu mesajları verdi:
KİMYASAL SİLAHA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK: Bizim kimyasal silah kullanımına, bulundurulmasına, üretimine, bu yönde araştırılmasına en ufak tahammül göstermemiz söz konusu değil. Biz kimyasal silahları bütün kitle imha silahları gibi insanlığa karşı bir suç olarak görüyoruz. O bakımdan bunların Türkiye'de üretilmesi söz konusu bile olamaz. Bu iddiaları ciddiye almak mümkün değil.
KİMYASAL FAİL ESAD: Kimyasal saldırının rejim tarafından yapıldığı yönünde kuşku yok. Silahların güvenli bir alana taşınması ve imhası teknik bir konu. Türkiye Sürecin çok sıkı bir şekilde denetlenmesi ve en ufak bir ihlalde de gereken caydırıcı önlemlerin baştan açık bir şekilde ortaya konması gerekir.
TAKVİMİN DIŞINA ÇIKILMAMALI: ABD ile Rusya arasında varılan mutabakat çok somut bir takvim içeriyor. 2014'ün haziran sonuna kadar devam edecek bir süreçte kimyasal silahların rejimin elinden alınması, imha ya da ülke dışına çıkartılması gerekiyor. Bu takvimin dışına çıkmak mümkün değil.
SURİYELİ KÜRTLER ASLİ UNSURDUR: Bizim açımızdan PYD'ye karşı herhangi bir tutum değişikliği söz konusu değil. PYD Başkanı Müslim'le iki kez görüştük. Burada nasıl bir tutum ortaya koyduysak, ne söylediysek onların arkasındayız. Genel itibariyle Suriyeli Kürt gruplarıyla Türkiye'nin tutumu başından beri açık olmuştur. Suriyeli Kürtlerin de Suriye halkının asli unsuru olduğu konusundaki tutumumuz çok açık.

'PİLOTUN İNİSİYATİFİ'
Gümrükçü, Türkiye'den kalkan uçakların direkt uçuş yapamadığı Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne gitmek için yola çıkan Trabzonspor takımını taşıyan uçağın Rodos'a inmek yerine Larnaka Havaalanı'na inmesinin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi tutumunda bir değişikliğe neden olmadığını, pilotun kendi inisiyatifi dahilinde böyle bir uçuşun gerçekleştiğini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ciddiye almıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN