Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyayı kadınlar kurtaracak

2016'da dünya ekonomisine 4 kadın yön verecek? İşte öngörüler: Almanya ve IMF'de iki kadın var. Buna ABD ve FED Başkanlığı eklenecek

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Dünyanın dört bir yanında birçok ülkenin ekonomisinde kapatılması güç yaralar açan 2008 krizini alışılmışın dışında bir yönden inceleyen Michael J. Casey, Wall Street Journal gazetesinin blogunda önümüzdeki döneme dair ilgi çekici tespitlerde bulundu. 2008'de patlak veren ekonomik kriz esnasında çözüm sürecini belirleyen önemli kurumların başındaki yöneticilerin hep erkek olduğuna dikkat çeken Casey, yakın gelecekteki muhtemel bir ekonomik kriz ortamını kadınların yöneteceğini yazdı. Casey'e göre yakın gelecekte dünya ekonomisine yön veren 5 önemli koltuktan 4'ünde kadınlar olacak.

AMERİKAN MERKEZ BANKASI

Uzmanlar ABD Merkez Bankası FED'in başkanlık yarışını, yaklaşık on yıldır bu kurumda çeşitli üst düzey görevler üstlenen Janet Yellen'in kazanacağını ön görüyor. Özellikle demokratlar tarafından favori gösterilen ve Beyaz Saray'ın desteğini de arkasına alan 63 yaşındaki Yellen'ın bir sonraki FED başkanı olması kulislerde dile getirilen bir ihtimal. Amerikan Merkez Bankası FED'in uluslararası ekonomik krizlerde sözü geçen bir kurum olduğu biliniyor. Amerikan ekonomisine de yön veren FED, birçok ekonomiste göre kriz reçetelerinin belirlenmesinde en önemli role sahip olan kurum.

BAŞKAN KOLTUĞUNDA BİR KADIN

Casey'nin değerlendirmesinde ismi geçen ikinci isim Hillary Clinton. Adaylarının kim olacağına dair tablo henüz şekillenmemiş olsa da Amerikan kamuoyunun önemli bir kısmı Hillary Clinton'u 2016'da ABD başkanı olarak görüyor. 65 yaşındaki eski dışişleri bakanı, katılmayacağını açıklasa da uzmanlar şimdiden onu ABD'nin ilk kadın başkanı olarak görmeye başlamış durumda.

IMF'NİN İLK KADIN BAŞKANI

Dünya ekonomisine yön veren en önemli uluslararası kuruluşların başında gelen Uluslararası Para Fonu IMF'nin halihazırdaki başkanı Christine Lagarde krizin üçüncü önemli aktörü olacak. 2013'ün en etkili Fransızı seçilen 57 yaşındaki başarılı ekonomist IMF'nin de ilk kadın başkanı. Lagarde devam etmek için bir ipucu vermiş değil. Fakat Lagarde'ın istediği takdirde 2016'daki seçimlerin ardından görevine devam edebileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

MERKEL'LE YOLA DEVAM

Uluslararası para piyasalarına yön verecek son aktör ise oldukça tecrübeli bir isim; Almanya şansölyesi Angela Merkel. Uzmanlar, 22 Eylül'deki genel seçimlerde kazanmasını kesin görüyor. Euro bölgesinin lokomotifi Almanya'nın lideri 2005'ten beri Merkel. Casey son olarak okurlarını "Bakalım olası bir krizde piyasalara kadın eli değmesi neleri değiştirecek?" sorusuyla baş başa bırakıyor. DIŞ HABERLER

SADECE BİR ERKEK
Casey incelemesine "Uluslara rası para politikalarına çok da müdahil olmayan Çin'i bir kenara bırakırsak, en önemli 5 koltuktan sadece sonuncusuna bir erkek oturacak; Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi" diyerek son veriyor. 2008'deki krizde bu koltuklarda hep erkek yöneticilerin olduğunu hatırlatan yazar. piyasaların hâlâ ciddi bir kriz riskiyle karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyayı kadınlar kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN