Roketli saldırıyla ilgili 2 bin kişi görevlendirildi

Giriş Tarihi: 21.9.2013 20:36

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ek binasına ve sosyal tesisler yapılan terör saldırısının faillerinin bulunmasında 2 bin kişilik bir ekibin görev yaptığını açıkladı.

Mardin'e Kale Grubu tarafından yapılan 5 milyon dolarlık fabrika yatırımının açılışına katılan İçişleri Bakanı Muammer Güler, törenin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bakan Güler, dün Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ek binası ve sosyal tesisler denilen polisevi binasına 2 hain saldırı olduğunu belirterek, "Olay yerine bırakılan malzemelerden, sözde flamadan ve diğer delillerden yola çıkarak Ankara polisimiz Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bütün birimlerinin verdiği destekle belki kamuoyu bunu fark etmedi ama 2 binin üzerindeki bir ekip bir anda harekete geçirildi. Muhtemel bütün seçenekler değerlendirilerek yoğun bir arama tarama faaliyetine geçildi. Havadan yapılan takipler var. Başka teknik takipler var. Mobese takipleri var. 2 terörist ele geçirildi. Silahla karşılık verdiler maalesef. Bir polisimiz hafif yaralandı ama 1 terörist ölü ele geçirildi. Bir diğeri yaralandı. Bugün tedavisi yapıldı, ameliyata alındı. Bu yapılan saldırı alçakça ve haince bir saldırıdır. İnsanlık dışı saldırıdır. Çünkü polisevine yönlendirilen saldırıdır, atılan roket orada birçok masum insanın, sivil insanın ölümüne sebep olabilirdi. Daha önceki benzer saldırılarda da maalesef hedef gözetilmeksizin tamamen insanlık dışı bir saldırı yapılmıştı onun için kınıyoruz." dedi.

Yapılan ilk tespitlerde ele geçirilen kişilerin yasa dışı sol bir örgütün mensupları olduğunun baştan beri belli olduğunu ifade eden Bakan Güler, şunları söyledi:

"Ölü ele geçirilen teröristin 19 Mart'ta AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıyı da gerçekleştiren kişi olduğu tespit edildi. Diğer kişi de daha önceki yasa dışı faaliyetlerinden dolayı takibimiz altında olan bir kişi. Daha önce Yunanistan'a gidip geldiğini biliyoruz. Polisimiz çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Saldırı reklam panolarının arkasına saklanılarak gerçekleştirildi. Elbette koruma tedbirlerimizi de yeniden gözden geçireceğiz ama ben bu menfur olayın faillerinin yakalanması ve etkisiz hale getirilmesi konusunda polisimizin çalışmasını takdirle karşılıyorum. Terörün hedefinde nelerin olduğunu gösterebilmesi bakımından son derece çarpıcı bir örnek daha karşımızda oldu. Terörün hedefinde Türkiye'nin güven ve huzur ortamı var. Türkiye'nin güven ve huzur ortamının devamını arzu etmeyenler var. Çözüm sürecinin baltalanması için önemli gayretler var. Birçok örgüt bu konuda amaçları farklı olsa da bir eylem beraberliği içerisinde bulunuyor. Bunların hiçbirinin sonuç alması mümkün değildir."şeklinde konuştu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roketli saldırıyla ilgili 2 bin kişi görevlendirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN