Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'BM neye yarar?'

BM'nin Suriye'deki sessizliğine eleştirilerini sürdüren Erdoğan "5 daimi üyenin dudakları arasına kilitlenmiş bir dünya adil olamaz. Dünya 5'ten büyüktür" dedi

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan dün Asya Pasifik Perakendeciler Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan şu konuları vurguladı:
ÇATIŞMALAR TİCARETİ ENGELLİYOR: Suriye'deki savaşlar ve çatışmalar, ticaretin yollarını kapıyor. Çocukların kimyasal silahlarla öldürüldüğü, çocukların kanının aktığı bir dünya, vicdanı, kalbi kuruttuğu kadar, refahı da kurutur. İşte onun için, vicdanın küreselleşmesi, kanaatin küreselleşmesi, ekonomi ve ticaretin farklı bir boyut kazanması hepimiz için, bizim ve geleceğimiz için şarttır.
BM NEYE YARAR: Suriye'de şu anda sadece bin 700 insan, bunların 400'ü çocuktur kimyasal silahlarla öldürüldü. Hala BM Güvenlik Konseyi bununla ilgili kararını veremedi Aynı şekilde 110 bin insan tanklarla toplarla helikopterlerden uçaklardan yağdırılan bombalarla yaklaşık 3 yıldır öldürülüyor. BM neye yarar? BM barış için kurulmuş tesis edilmiş bir kuruluştur. 196 tane üyesi var. Maalesef görevini yapamıyor.
DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR: 5 tane daimi üyenin dudakları arasına kilitlenmiş olan bir dünya adil bir dünya olamaz. Ama şimdi ben diyorum ki bizim gençlerimiz güzel bir kampanya başlattılar. Dünya 5'ten büyüktür. 5'ten büyük olan dünyanın artık görevini yapması lazım. Bunları BM'de yaptığım konuşmalarda da dile getirdim. Tabii birçoğunun işine gelmiyor. G20 zirvesinde de bunları açıkça ortaya koydum. İşlerine gelmiyor. İstiyorlar ki dünyayı biz yönetelim.
NEREDE KADIN HAKLARI SAVUNUCULARI: Mısır'da 70 yıldan sonra bakıyorsunuz, halkın yüzde 52'yle işbaşına getirdiği bir cumhurbaşkanını, kendi milli savunma bakanı yaptığı kişi askeri darbeyle indirebiliyor. Nerede dünya? Hani demokrasi diyordunuz. Hani halkın iradesine saygı diyordunuz. Kimsenin buna saygısı yok.
FARKLI BİR DÜNYA MÜMKÜN: Kendi iktidar hırsları için, çocukları dahi katledenlere göz yumanların, bunu görmezden gelenlerin, buna sırtını dönenlerin, çocuklarına, torunlarına bırakabilecekleri yaşanabilir bir dünya olamaz. Farklı bir dünyanın mümkün olduğuna ben yürekten inanıyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'BM neye yarar?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN