Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu ülkede kimse artık parya değil'

Ünlü şair Necip Fazıl'ın "İnanıyorsanız muhakkak üstünsünüz" sözünü hatırlatan Erdoğan "Bu ülkenin sahibi 76 milyondur. Artık parya olmaya niyetimiz yok" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Necip Fazıl'ın muhataplarına "inanıyorsanız muhakkak üstünsünüz" mesajını aşılama mücadelesini verdiğini ifade ederken, "Bize bıraktığı en büyük eser bu özgüvendir. Bu ülkenin sahibi şucular bucular, elitler, sermaye değil, kalemini kiralayanlar, satanlar, her rüzgarda eğilenler, kalemini güce kiralayan muharrirler, emirle manşet dizen uşaklar değil. Bu ülkenin sahibi 76 milyonun tamamıdır" diye konuştu. Kendisinin de çok sık dile getirdiğini söylediği "Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya" mısralarında "Burası senin öz yurdun öz vatanın. Sen öz yurdunda garip, öz vatanında parya olamazsın" mesajı verdiğini vurgulayan Erdoğan "Bu topraklarda garip olmaya, parya olmaya hiç niyetimiz yok. O günler geride kalmıştır" dedi. Erdoğan, Ankara Liseleri arasında düzenlenen "Büyük Doğu Düşüncesi ve Necip Fazıl Kısakürek'in eserlerinde ideal Türk gençliği nitelikleri" isimli makale yarışmasının ödül törenine katıldı. Burada konuşma yapan Erdoğan şu mesajları verdi:
Birkaç gün önce bir köşe yazarı çıkmış Çamlıca'ya yapılacak camiden dolayı içindeki öfkeyi kusmuş. Bize "Git çölde yaşa" diyor. Çöl sadece coğrafi bir terim, suyu olmayan, yeşili olmayan kurak toprak değildir. Çöl vicdanı olmayan bir ruhtur. Terazisi şaşmış zihindir. Her gün yağmur yağsa, yemyeşil de olsa, gaiplerden inen o mübarek nurla aydınlanmayan her kalp çöldür. Bize çölü gösterenler kendi kalplerine, ruhlarına baksınlar. Çölü orada görecekler.
Hayır, biz hiçbir yere gitmiyoruz. Burası bizim yurdumuz, toprağımız. 76 milyon bir, beraber, Türkiye olarak yaşadığımız topraklardır.
Bize egemen hiçbir güç yoktur. Başı açık olanla, başı inancından dolayı kapalı olan bu ülkede kardeşçe yaşayacak, her fırsattan eşit yararlanacaktır. Her inanç bu topraklarda özgürce yaşama imkanı bulacaktır. Birilerinin gelip bizi sınıflara ayırmalarına, kamplara bölmelerine göz yummayacağız.
Necip Fazıl davasının haklılığına inanan, inandığı uğruna canını ortaya koyan, inancı uğruna özgüven içinde olan, bunu yaşayan ve öğretemen bir rehberdi. Mesajı neydi,"inanıyorsanız muhakkak üstünsünüz."Ben inanıyorum ki üstad her konuşmasında, konferansında muhataplarına bu düsturu aşılamanın mücadelesini verdi. Başbakan Erdoğan Necip Fazıl'ın "Zindandan Mehmed'e mektup" şiirini de okudu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu ülkede kimse artık parya değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN