Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köstebek şüphesi

PKK mensubu 18 mahkûm, yaklaşık bir yılda kazdıkları 70 metre uzunluğundaki tünelden firar etti. Çıkan toprağı lavabo ve tuvaletlere azar azar dökerek yok eden firarilerin, içeriden yardım almış olma ihtimali var

Giriş Tarihi: 26.9.2013
Terör örgütü PKK'ya üye olmak, yardım ve yataklık etmek suçlarından Bingöl M Tipi Cezaevi'nde bulunan 4'ü hükümlü 18 mahkum tünel kazarak firar etti. Bir bölümü, 'Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu' statüsünde olan cezaevinden kaçan mahkûmların bir yıl boyunca 70 metre uzunluğunda tünel kazdıkları ortaya çıktı. Mahkûmların kazdıkları tünelin toprağını lavabo ve tuvaletlere döktükleri öğrenildi. Firari mahkûmların cezaevinin yakınındaki Karlıova Dağları'na kaçmış olabileceğini değerlendiren güvenlik güçleri, 5 helikopterle operasyon başlattı.

KULEDEN SAKLANDILAR

18 mahkûm, şehir merkezine 10 km uzaklıktaki Kaleönü Mahallesi'nde bulunan cezaevind plan yaptı. Bir yıldır, 70 metre uzunluğunda tünel kazan mahkûmlar önceki gece kaçış planını uygulamaya koydu. Yan yana 3 koğuşta kalan 18 mahkûm saat 03.00 sıralarında, kazdıkları tünelden, gözetleme kulesinin yakınındaki tel örgünün dışına çıktı. Kulelerdeki askerlerin görüş mesafesinden uzaklaştıktan sonra da ağaçlık alanda üzerlerindeki eşofmanları değiştirip, yanlarındaki kıyafetleri giydiler. Firar olayı, dün sabah yapılan sayım sırasında ortaya çıktı. Gündüz nöbetini devralan cezaevi görevlileri saat 07.00'de yaptıkları sayımda 18 PKK'lının firar ettiğini belirledi. Mahkûm listesinden yola çıkan görevliler, koğuşlarda olmayan 18 kişinin isimlerini belirledi. Firari mahkumların yakalanması için yoğun operasyon başlatıldı. Çevre il ve ilçelerdeki güvenlik birimlerine de bilgi verildi. Jandarma ve polis ekipleri, Bingöl-Muş ve Bingöl-Elazığ karayollarında arama noktaları kurdu. Firari mahkûmların cezaevinin arkasında bulunan Karlıova Dağları'na kaçmış olabileceği değerlendiriliyor. Karlıova Dağları'nın yanı sıra Solhan kırsalı başta olmak üzere örgütün üslenme alanları olarak bilinen Dallıtepe, Ortaçanak, Ilıcalar, Kös bölgelerinde 5 helikopter desteğiyle havadan arazi arama ve tarama faaliyeti yürütülüyor. İnsansız hava araçları da bölgede görüntü alabilmek için keşif uçuşları yaptı.

İRTİBATI AİLELER Mİ KURDU?

Firar olayında, kaçan tutuklu ve hükümlülere cezaevi içinden veya köyden yardım edilmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor. 18 mahkûmun firar öncesinde kendilerini ziyarete gelen aileleriyle irtibat kurup, geçen perşembe günü yapılan son ziyarette de firar gününü belirlemiş olabilecekleri değerlendiriliyor. Mahkûmların, yakınlarının da yardımıyla kırsal alandaki PKK'lılarla irtibat sağlayıp kaçtıktan sonra örgüte katılmış olabilecekleri sanılıyor.

YANITSIZ SORULAR

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Müdürlüğü'nden 5 kişilik bir heyet ise Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in talimatıyla Bingöl'e hareket etti. Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, firar gecesi iç güvenlikten sorumlu infaz koruma memurları, cezaevi müdürü ile dış güvenlikten sorumlu olan jandarma komutanlığındaki 4 rütbeli asker hakkında "görevi ihmal" kapsamında soruşturma başlatıldı. Ankara'da bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Birtakım sorular var bunların aydınlanması için incelemeler derhal başlatılmıştır" dedi.

GÜLER: ARAŞTIRIYORUZ
İçişleri Bakanı Muammer Güler de olayın cezaevi idaresinin vardiya değişimi sırasında gerçekleştiğinin tespit edildiğini belirterek şunları söyledi: "Böylesine organize bir hareketin mutlaka içerden veya dışardan bir destekle bir işbirliğiyle yapılmış olması şüphesi vardır. Onu araştırıyoruz. Yakalanmaları için her türlü gayret gösterilmektedir,"

MAHALE İLE İÇ İÇE CEZAEVİ
Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Kaleönü Mahallesi'nde bulunan Yüksek Güvenlikli M Tipi Kapalı Cezaevi'nin bir tarafında Karlıova Dağları bulunuyor. Mahalle ile iç içe olan cezaevi Bingöl-Muş Karayolu'na ise 200 metre uzaklıkta. 1990'da inşaatı tamamlanan ve 30 bin 250 metrekare alan üzerinde kurulu cezaevindeki her blokta 3 koridor ve toplam 45 oda bulunuyor.

BUZDOLABIYLA KAMUFLAJ...
Mahkûmların, koğuşta bulunan buzdolabının altından mahallenin atık su kanalına doğru tünel kazdıkları ortaya çıktı. Cezaevi duvarına 40 metre uzaklıkta son bulan tünelin 70 metre uzunluğunda ve 65 santimetre genişliğinde olduğu saptandı.

TUVALET KUMDAN TIKANDI

Firari mahkûmların kaçış güzergâhında yapılan arama sırasında değiştirdikleri kıyafetler ile tünel kazma işinde kullandıkları demir çubuk, seyyar elektrik kablosu ve demir parçaları da bulundu. Mahkûmların tünelden çıkan toprağı yok etmek için, yaklaşık bir yıl boyunca azar azar lavabo ve tuvaletlere döktükleri, birkaç defa kumdan tıkanan rögar nedeniyle de belediyeden vidanjör çağrıldığı öğrenildi. Mahkûmların koğuşlar arasında bağlantı açıp birleştirdiği de ortaya çıktı. Derinliği yer yer 3 metreye ulaştığı tespit edilen tünelin çökme ihtimaline karşı tahtalarla desteklendiği belirlendi. Bu arada tünelin cezaevi binası ile çıkış noktası arasında kalan bölümünün ortaya çıkarılması amacıyla Bingöl Belediyesi'ne ait iş makinesiyle yürütülen kazı çalışmalarına havanın kararması nedeniyle sabaha kadar ara verildi.

ÇIKARDIKLARI KIYAFETLER
Tünelin ucunda üzerlerindeki eşofmanları çıkarıp yeni kıyafetler giyen firarilerin perşembe günü ziyarete gelen aileleri kanalıyla dağdaki PKK üyeleriyle irtibat kurduğu ve Karlıova dağlarına doğru kaçtıktan sonra da örgüte katıldığı düşünülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köstebek şüphesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN