Taraftarlara şafak operasyonu

Beşiktaş-Galatasaray maçının ardından çıkan olaylarla ilgili, sabahın erken saatlerinde operasyon gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 27.9.2013 07:34 Güncelleme Tarihi: 27.9.2013 14:05
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Beşiktaş - Galatasaray maçında çıkan olaylarla ilgili şafak operasyonu yaptı. Operasyonda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan Beşiktaş - Galatasaray maçının son dakikalarında yaşanan olaylar sebebiyle polis ekipleri soruşturma başlatmıştı. Yapılan soruşturmanın ardından görüntüleri izleyen polis ekipleri, tespit edilen kişilere yönelik sabaha karşı operasyon yaptı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Şubesi'nden çıkan çok sayıda sivil araç, belirlenen adreslere gitti. Sabah saatlerinde başta Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar olmak üzere birçok ilçede düzenlenen operasyonda heyecan dolu dakikalar yaşandı.

TARAFTAR GRUPLARININ TRİBÜNLERDE ŞİDDET OLAYLARINI ORGANİZE ETMELERİ VE BİLET MANİPÜLASYONU YAPTIKLARI İDDİALARI ÜZERİNE GÖZALTINA ALINDIĞI BİLDİRİLDİ

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin bazı taraftar liderlerinin de aralarında bulunduğu taraftar gruplarına yönelik operasyonun, tribünlerde şiddet olaylarının organize edilmesi ve bilet manipülasyonu iddiaları üzerine başlatıldığı bildirildi.İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin sabah saatlerinde 700 polisin katılımıyla başlattığı operasyonda gözaltına alınan yaklaşık 80 kişinin sorgulamaları sürüyor.

İstanbul, İzmir, Mersin ve Kocaeli'nde belirlenen yaklaşık 200 adrese düzenlenen baskınlarda yakalanan şüphelilerle ilgili, 1 yılı aşkın süredir teknik takip ve istihbarat çalışması yapıldığı öğrenildi.

Taraftar grubu liderlerinin tribünlerde şiddet olaylarını organize ettikleri ve bilet manipülasyonu yaptıkları iddialarıyla yakalandığı, gözaltındaki taraftarların da stad ve çevresinde çıkan olaylara karıştıkları ileri sürüldü.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin sabah erken saatlerde düzenlediği operasyonlarda Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin bazı taraftar liderlerinin de aralarında yer aldığı yaklaşık 80 kişi yakalanmıştı.


GÖZALTINA ALINANLAR TARAFTARLAR SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ

İstanbul genelinde 3 büyük takımın taraftarlarına yönelik operasyonda gözaltına alınanlar sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Aralarında Beşiktaş'ın taraftar grubu lideri Alen'in de bulunduğu gözaltılar, ifadeleri alınmak üzere yeniden İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, üç büyük kulübün taraftar gruplarına yönelik operasyon düzenledi. Sabah saatlerinde başta Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar olmak üzere birçok ilçede düzenlenen operasyonda birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildikten sonra sağık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

ALEN DE GÖZALTINDA

Beşiktaş'ın taraftar gruplarından Çarşı'nın eski lideri Alen Markaryan gözaltına alındı. Polisler, sabah saatlerinde Markanyan'ın Üsküdar'daki evine geldi. Alen Markanyan polisler arasında evden çıkarıldı. Neden gözaltına alındığına yönelik soruya Alen Markanyan, "Bilmiyorum" yanıtını verdi. Markanyan, Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

SORUŞTURMA BİR YILDIR SÜRÜYORDU

Yapılan operasyonun yaklaşık 1.5 yıldır sürdürülen takip ve soruşturmanın devamı olduğu öğrenildi.

BAKAN GÜLER, YÖNETİCİLERİN İFADESİNE BAŞVURULACAK

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla bazı eski ve yeni yöneticilerin de ifadesine başvurulacağını belirterek, "Onlarla ilgili bir gözaltı işlemi sözkonusu değildir. İfadeleri alınmak üzere savcılığa getirilmesi talimatı verilmiştir" dedi.

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi 2013-2014 akademik yılı açılış törenini çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Güler, taraftar gruplarına yönelik operasyonda gözaltına alınanların sayısının 72'ye yükseldiğini, 96 kişi hakkında ise yakalama kararının olduğunu belirtti. Taraftar gruplarının, futbol kulüplerinden "menfaat" talep ettiklerini ifade eden Çelik şunları söyledi:

"Futbol kulüplerinin istediklerinin karşılanmaması durumunda kulübün spor müsabakalarında insanları kışkırtmakla, olay çıkartarak rakip takımın oyuncularının taraftarlarının güvenliklerinin tehlikeye atmakla tehdit ettikleri, yine bu şekilde spor kulüplerinin ceza almasını sağlamakla ve kendilerini maddi zarara sokmakla tehdit ettiklerini örgütlü bir biçimde 6222 sayılı konunda yer alan suçları işledikleri, yağma girişiminde bulundukları, güvenlik kuvvetlerine karşı saldırgan tutumda bulundukları, mal ve can emniyetini de tehlikeye soktukları ideaları sözkonusundur."

Eylemler içerisinde silahla tehdit, silah bulundurmak, darp, yaralamak, bazı tesisleri basmak gibi eylemlerin sözkonusu olduğunu ifade eden Çelik, "Ayrıca Cumhuriyet savcılığın talimatıyla bazı eski ve yeni yöneticilerinde ifadesine başvurulacağı bilgisi bizde mevcuttur. Onlarla ilgili bir gözaltı işlemi sözkonusu değildir. İfadeleri alınmak üzere savcılığa getirilmesi talimatı verilmiştir" dedi ve şöyle devam etti:

"Bu operasyonun geçtiğimiz derbi maçından sonraki süreye rastlaması işin bir organize boyutuyla ilgili soruşturmanın ayrı olarak yürütüldüğünü ama 6222 sayılı konun ile yürütülmekte olan çalışmanın da ayrıca devam etmekte olduğunu ifade etmek isterim. Bir örgütlü olarak suç işleyen taraftar gruplara yönelik önceden beri başlatılan terörle mücadele konunun da görevli Cumhuriyet savcılığın nezaretinde yürütülen bir soruşturma, bir diğeri de derbi maçında sahaya giren veya diğer konuda ön görülen suçları işleyen veya ihlallerde bulunanlarla ilgili tespitler ayrı ayrı yürütülmektedir."

Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray kulüplerin taraftar gruplarına yönelik 16 eylemle ilgili idealarla sınırlı olduğunu kaydeden Çelik, "Her birinde ayrı ayrı grupların oluştuğunu biliyoruz. Mesela bir kulüpte 4, bir kulüpte 3, bir diğer kulüpte de 1 taraftar grubu şeklinde tespit var. Yani bir taraftar grubu şeklinde değil. Onların içinde ayrı ayrı grupların oluştuğunu görüyoruz. Nihayetinde bu organize örgütlenme iddiasıdır. Buna göre gerekli tespitler yapılacaktır" diye konuştu.

Çelik, bir gazetecinin, "Yöneticilerden bazılarının ifadesi alınacak mı, şüpheli olarak?" sorusuna, "Elbette bir kısmı şüpheli olarak Cumhuriyet başsavcılığı tarafından gözaltı işlemi yapılmadan ifadelerine başvurulacak. Bunun gereği ve taktiri adli makamlara aittir. Adli makamların verdiği talimatları yerine getirmekle yükümlüdür polisimiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taraftarlara şafak operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN