Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan, Ahilik Haftası kutlamaları için geldiği Kırşehir'de vatandaşlara hitap etti...

Giriş Tarihi: 28.9.2013 12:49 Güncelleme Tarihi: 28.9.2013 15:26
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "11 yıllık iktidarımız boyunca ileriye yönelik ne adım attıysak karşı çıkanlar çelme takanlar oldu. Pazartesi günü Demokrasi Paketi'ni açıkladıktan sonra yeniden çelme takmak isteyecekler." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 26. Ahilik Haftası Kutlamaları için geldiği Kırşehir'de halka seslendi. Ahi Devran Cami önündeki meydanda konuşan Erdoğan, Ahilik kültürünü övdü. Erdoğan, 'Zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan sistemin Ahilerden dostluğu ve kardeşliği öğrenmesi gerekiyor. Ne Selçuklu ne Osmanlı sömürü sistemine müsamaha göstermediler. Çünkü o devletlerin temelinde Ahilik kültürü vardı.' şeklinde konuştu.

Erdoğan, bu topraklar üzerinde Sünnisiyle Alevisiyle Türkü Kürdü Çerkezi Lazı Gürcüsü Romanıyla tüm etnik kökenleriyle, tüm mezhep inanç ve kültürleriyle asırlar boyunca bir olduklarını beraber olduklarını belirterek, "Ama bizim birliğimize tahammül edemeyenler var, bizi bölerek yutmak isteyenler var. Biz öyle iri olalım ki onların midelerine oturalım. Biz sizlerle beraber geçmişi inşa ettik geleceği de hep birlikte inşa edeceğiz.' diye konuştu. Ahilikte sınırsız kazanma hırsı olmadığını vurgulayan Erdoğan, 'Rakibini komşusunu ezme onları iflas etme anlayışını Ahilerde bulamazsınız. Onlar azgın para kazanma hırsına kapılarını kapamışlardır. Ahi malının çokluğu ile değil kazancının bereketliliği ile övünür. Ahiliği inkar etmek kendi öz medeniyetimizi inkar etmektir.' şeklinde konuştu. Erdoğan, 'Ahilik Selçuklu ve Osmanlıda olduğu gibi cumhuriyetimizin de mayası olarak varlığını sürdürmeli geleceğe ulaşmalı toplumumuzu kuşatmalıdır.' dedi.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Erdoğan konuşmasında pazartesi günü açıklayacakları reform paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Pazartesi günü Ankara'da Bakanlar Kurulu'ndan hemen önce saat 11.00'de Türkiye için gerçekten tarihi bir anı tarihi bir dönüm noktasını hep birlikte yaşayacağız. Sizler ekranlarınızın başında bizler de milletimizin huzurunda Türkiye'ye adeta farklı bir dönüm noktasını getirecek bir reform paketini paylaşacak Türkiye için yeni bir ufku hep birlikte ve inşallah dualarla başlatacağız, açacağız. 11 yıl boyunca hangi reformu yaptıysak karşı çıkanlar oldu. Pazartesi günü onlar yine karşı çıkacaklar. Çünkü biz beyaz dedik onlar siyah dediler. Biz siyah dedik onlar beyaz dediler. Çünkü bizdeki muhalefetin tanımı budur. Batı türü muhalefet değildir bizimkiler. Batı yeri geldiği zaman iktidarla beraber olur yeri gelince yerden yere çalar. Yeter ki o yanlışı bulsun. 11 yıl boyunca ileriye doğru hangi adımı attıysak çelme takma isteyenler oldu. Pazartesiden itibaren onlar yeniden çelme takma isteyecekler. İstanbul'un boğazına 3. köprüyü yapıyoruz yine karşı çıkıyorlar. Niye? Onlar birinci köprüye de ikinciye de karşı çıktılar. Ama onları dinleyecek olursak gelecek nesiller bize ah ederler.' şeklinde konuştu.

"ELİNİZE DİZİNİZE DURSUN"

Erdoğan, paketle ilgili eleştirilere ise şöyle cevap verdi: '11 yıldır onlar yanıldı millet kazandı. Pazartesiden itibaren onlar yanılacak Türkiye kazanacak. Son derece kapsamlı 76 milyonun tamamını ilgilendiren özgürlükleri daha da genişleten ekonominin demokrasinin en önemlisi de kardeşliğimizin önünü daha da açan bir paketi açıklayacağız. Kimileri çıkıyorlar, efendim İmralı istedi diye yapıyorlar, bölücü terör örgütü istedi diyorlar. Elinize dizinize dursun ne alakası var. Bunlar bizim programımızda tüzüğümüzde var, bunlar kongrelerimizde vaatlerimizdir. Biz gün geldikçe açıklıyoruz zemin oluştukça açıklıyoruz, yaptığımız budur. Bu ülkede yaşayan herhangi bir vatandaşımıza herhangi bir etnik yapıya inanç grubuna biz bir şey verdiğimiz zaman onlar dayattı diye verdi anlayışıyla mı bakacaksınız? Hakkı olduğu için veriyoruz. Yaptığımız iş bu. 11 yıl boyunca her reform Türkiyenin daha da büyümesini kardeşliğimizin daha da güçlenmesini sağladı. İnşallah bu büyük kapsamlı paket de ekonomimin daha da büyümesini Türkiye'nin ağırlıklarından kurtulmasını sağlayacak. Bizi 2023 hedeflerine daha da yakınlaştıracak. Milletmizin yararına olmayan hiçbir meselede bizi göremezsiniz. Türkiye'yi büyütmeyen daraltan hiçbir meselenin içinde bizi göremezsiniz. Biz söz veririz, milletten yetki alırız teyit alırız sonra adım atarız. Parti programımızdaki hedefler neyse bu istikamette yürürüz.'

Başbakan Erdoğan, "Pazartesi açıklayacağımız paket de Türkiye'nin hayrına olacak. Birliğimizi dirliğimizi kardeşliğimiz daha da güçlendirecek. Allah'a hamdolsun yoğun girişimlerimiz mücadelemiz neticesinde aylardır terör nedeniyle acı haberler almıyoruz. Hem Kırşehir'de hem Diyarbakır'da annelerin babaların yürekleri dağlanmıyor, ocaklara ateş düşmüyor. Terör inşallah Türkiye'nin zemininden yavaş yavaş kayıyor, kayboluyor. Türkiye'nin kardeşliği birliğini beraberliğini inşallah gayretle hep birlikte sağlayacağız. Bu süreci daha da ileri taşıyacağız.' ifadelerini kullandı.

TEK VATAN TEK MİLLET VURGUSU

Konuşmasında 'tek millet tek bayrak tek devlet tek vatan' vurgusu yapan Erdoğan, şöyle konuştu: 'Millet kavramı bir etnik yapıyı ifade etmez, millet kavramının içerisinde birçok etnik unsurlar olur. Millet budur. Millet kavramının üzerinde çok farklı spekülasyonlar yapanlar olabilir; biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Bunu geniş tutarak gelin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde bir olalım, bizi bölmeye çalışanlara prim vermeyelim. Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Abazasıyla Romanıyla Boşnağıyla bir olalım iri olalım hep birlikte Türkiye olalım. Niye tek bayrak diyoruz, çünkü bizim bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız her şehit bir yıldızdır onun ifadesidir. Bu anlamla dolu olan bir bayrağımız var. Onun için bizim ülkemizde ikinci bayrak dalgalandırma gayreti içine girenler ihanet içindedirler ve onlara asla prim vermeyeceğiz. Tek vatan. Nedir 0? 780 bin km kare vatan topraklarıyla biz tek vatanız. bu vatan topraklarında ameliyat operasyon yaptırmaya asla müsaade ettirmeyiz. Türkiye cumhuriyetinin 780 bin kilometre kare vatan toprağı var. Bizim için batı neyse doğu odur kuzey neyse güney odur. 81 vilayetiyle bugüne kadar hizmet gitmeyen birçok yere o hizmetleri götürdük 11 yılda. Eğitim sağlık ulaşım sağlık adalette götürdük. Şırnak 10 yıl önce havalimanı görür mü desem ne dersiniz? Ama Şırnak'ta Şerafettin Elçi Havalimanı'nı geçenlerde açtık. Hakkari Yüksekova'da 10 yıl önce buraya havalimanı yapılacak deseydik inanır mıydınız. Ya şimdi biz orada havalimanı yapıyoruz malum bölücü terör örgütü tahditler savuruyor müteahitlerin biri bırakıyor biri gidiyor. Şu ana kadar bitirecektik bundan dolayı hala bitiremiyoruz. Derdimiz ne? Batıda havalimanı var mı var, en doğuda da olsun. İstiyorum ki Kürt kardeşim de uçakla gitsin gelsin. 2 gün yolculuk yapacağına bir saatte Hakkari'ye ulaşsın. İnsanca yaşamanın gereği bu ahilik kültürünün gereği bu. Bunun ötesinde biz insanı devletin önüne çıkartıyoruz. İnsanı yücelt ki devlet yücelsin diyor Şeyh Edebali. Kürt kardeşime diyoruz ki bunu bugüne kadar kimse yaptı mı yapmadı. İşte bu iktidar iktidar efendi olmaya gelmedi hizmetkar olmaya geldi. Biz bu milletin hizmetkarıyız.'

11 yılda 17 bin kilometre duble yol yaptıklarını anlatan Erdoğan, 'Lafla değil eserle konuşuyoruz. Onlar yol kesiyor biz yol açıyoruz, farkımız bu.' dedi.

İRİ OLALIM MİDELERİNE OTURALIM

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bu topraklar üzerinde Sünnisiyle Alevisiyle Türkü Kürdü Çerkezi Lazı gürcüsü Romanıyla tüm etnik kökenleriyle, tüm mezhep inanç ve kültürleriyle asırlar boyunca bir olduk beraber olduk. Ama bizim birliğimize tahammül edemeyenler var, bizi bölerek yutmak isteyenler var. Biz öyle iri olalım ki onların midelerine oturalım. Biz sizlerle beraber geçmişi inşa ettik geleceği de hep birlikte inşa edeceğiz.'

6 MİLLİ GEMİ GELİYOR

MİLGEM adı verilen projesinden de bahseden Erdoğan, 2 yeni geminin daha çalışmasını başlattıklarını belirterek, '4 tanesini de özel tersanelerde başlatıyoruz kısa sürede 6 milli gemimiz Silahlı Kuvvetler'in hizmetinde olacak. Dünyadan kendi savaş gemilerini inşa edebilen 10 ülke var Türkiye bu 10 ülkeden bir tanesi.' dedi.

KIRŞEHİRLİLERE ÇEVRE YOLU MÜJDESİ

Erdoğan konuşmasında Kırşehir'in çevre yolu ile ilgili planlar yapıldığını, onunla ilgili adımları da atacaklarını müjdeledi. Erdoğan yeni yollarla Ankara Kırşehir arasının 1,5 saate inmiş olacağını ifade etti. 'Asırlardır varlığımızı sürdürmemizde Ahilerin etkisi çoktur' diyen Erdoğan, 'Ahilerden ezelden gelen kardeşliğimizin ebediyete intikali için destek katkı ve hayır duası bekliyoruz' diye ekledi. Erdoğan, Kırşehirli Neşet Ertaş'tan da bir dize söyledi: 'Bir yaratmış Allah tüm insanları; Ayrılık insanın sözünden olur; Ayrı görme gel şu insanoğlunu; Her niyet kişinin özünden olur.' şeklinde konuştu.

TÖRENDEN NOTLAR

Erdoğan'a Kırşehir'de eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eşlik ediyor. Ayrıca törenlere Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Danıştay Başkanı Zerrin Göngör de katılıyor.

Başbakan Erdoğan'ın meydana gelişinden önce Mehter Takımı gösteri yaptı. Erdoğan, kendisinden önce konuşmalar yapıldığı sırada yanına gelen bazı çocuk ve yaşlı kadınlarla ilgilendi.

Erdoğan, konuşması sırasında ezan okunmaya başlayınca konuşmasını kesip ezan bitince tekrar devam etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN